Pokrok v medicíně a jeho důsledky. To byl název diskuzního večera v prostorách Rytířských sálů Zámku Pardubice. Hostem se stal známý chirurg profesor Pavel Pafko, do jehož rukou se svěřil i bývalý prezident Václav Havel.
Diskuzní večer, kterého se zúčastnili hosté především z řad lékařů a odborníků, zahájil dlouholetý přítel Pavla Pafka emeritní přednosta Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice Karel Havlíček. V zajímavé a bezprostřední diskuzi, které předcházelo vystoupení komorního souboru Syrinx, se Pavel Pafko mimo jiné například podělil o své profesní poznatky a poukázal na celkově velmi dobrou úroveň zdravotní péče v ČR při relativně slabém financování ze strany státu a chybějící možnosti spoluúčastí ze strany pacientů.
„Velmi si vážíme, že pan profesor Pafko přijal naše pozvání. Je nejen mezinárodně uznávaným chirurgem, ale i obrovskou osobností s velkým rozhledem a zajímavými názory. Bylo určitě nesmírně pozitivní pro nás i naše kolegy s ním diskutovat. Nebojí se řadu problematických záležitostí v českém zdravotnictví pojmenovat naprosto jasně, rovněž tak dokáže na základě poznatků z minulosti vysvětlit svůj pohled na další vývoj v medicíně. Jsem přesvědčen, že setkání s tímto vynikajícím odborníkem a skvělým člověkem muselo každého účastníka této akce obohatit,“ pronesl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.
„Smyslem pozvání pana profesora Pafka k nám do Pardubického kraje bylo nabídnout lékařům našich nemocnic, a nejen jim, příležitost pro společné osobní setkání a zamyšlení se nad přínosy i mezerami pokroku v medicíně, jednoduše řečeno nad tím, co naše zdravotníky spojuje nebo trápí,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr. „Jsem velmi rád, že nás svou přítomností a zkušenostmi obohatil člověk, který svým lékařským umem zlepšil život už více než třinácti tisícům pacientů,“ dodal radní Valtr.
V průběhu diskusního večera se profesor Pafko dotkl řady aspektů českého zdravotnictví. Například se věnoval možnému vývoji medicíny a nevyhnutelnosti pokračování specializace v jednotlivých oborech. „Profesor Thomayer na přelomu 19. a 20 století napsal učebnici interny sám. V té době byla její součástí třeba i neurologie. Poslední učebnici tohoto oboru už pracovalo několik desítek autorů, každý napsal jednu kapitolu věnující se určitě oblasti. Z toho je vidět, kam směřuje specializace,“ uvedl v diskusi profesor Pafko. „Markantně je to vidět i na oboru, který mi je nejbližší. Všeobecná chirurgie tak, jak ji znaly generace lékařů přede mnou nebo já ve svých začátcích, už vlastně neexistuje. Specializace je naprostou nutností a trendem moderní medicíny. V dnešní době již není možné na každém chirurgickém pracovišti dělat všechny chirurgické výkony. Profitovat z toho může především pacient. Dostane se k erudovanému odborníkovi, který provádí desítky či stovky daných výkonů. A nikoliv k lékaři, který sice umí operovat vše, ale každý výkon provádí jen párkrát za rok,“ dodal Vladimír Ninger, člen představenstva Nemocnice Pardubického kraje pro zdravotnický segment.
„Pan profesor Pafko se v diskusi věnoval ožehavým otázkám českého zdravotnictví, například otázkám financování rezortu, nedostatku lékařů a zdravotního personálu v českém zdravotnictví i možným výhledům a trendům do budoucnosti,“ řekl mluvčí Nemocnice Pardubického kraje a.s. Petr Husák a dodal, že české zdravotnictví si přes častou kritiku v celosvětovém srovnání vede velice dobře, což při diskuzi potvrdil i profesor Pavel Pafko, který upozornil na to, že ze všech 28 členů OECD se v porovnání kvality zdravotnických výkonů vůči vynaloženým finančním prostředkům české zdravotnictví umístilo na velmi pěkném třetím místě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva