Padesát dní staří rarozi velcí pocházejí ze sokolnického chovu. „V kleci plně dorostli a zvykli si na nové prostředí. Nyní se už sami naučí létat i lovit,“ řekl Petr Zvolánek z podniku Lesy ČR. Lesníci v posledních dvaceti letech vypustili už 50 rarohů. „Rozšiřujeme tak populaci těchto kriticky ohrožených dravců,“ dodal Zvolánek. V České republice žijí v současné době dvě desítky párů rarohů.
Raroh velký (Falco cherrug) je ohrožený dravec z čeledi sokolovitých. Dorůstá 47 až 55 cm s rozpětím křídel 105 – 129 cm. Má převážně hnědé peří s šedými letkami. Živí se zejména hlodavci a ptáky, které uloví. Hnízdí na skalních římsách nebo na stromech v opuštěných hnízdech jiných větších ptáků. Raroh velký je ohroženým druhem, sídlí především v Asii. Česká republika je jeho tradičním evropským teritoriem, stejně jako Slovensko nebo Maďarsko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva