Loni podnik například obnovil na Znojemsku pět vodních nádrží na 6,3 hektarech. Stavby za více než jedenáct milionů korun bez DPH trvaly rok, skončily loni v říjnu.
U čtyř historických nádrží - Tvarůžek, Pod Tvarůžkem, Lechovice a Višňové podnik obnovil těleso hráze a vypouštěcích a bezpečnostních objektů i jejich retenční prostor. Ve špatném technickém stavu byla i novodobá vodní nádrž Lišný. „Opravili jsme zemní hráz i výpustný objekt, stabilizovaly se svahy, zátopu už nezanáší sedimenty a nezarůstá orobinec,“ řekl Pavel Hopjan, vedoucí správy toků, oblast povodí Dyje, z podniku Lesy ČR. Současně se vytvořily také izolované vodní tůně. „V nich se mohou rozmnožovat a žít obojživelníci a bezobratlí živočichové a mohou na nich hnízdit i některé druhy vodního ptactva,“ pokračoval Hopjan.
Projekt zlepšil odtokové poměry i vodní režim v lese a jeho mikroklimatické podmínky. V době klimatické změny, kdy je aktuálním tématem zadržení vody v krajině, tedy nyní naplňuje obnovené vodní nádrže 73 470 m3 vody. Poslouží kromě jiného k napájení lesní zvěře a případně také jako zdroj vody při hašení požáru.
Obnova vodních nádrží na Znojemsku byla financována 7 072 000 Kč z dotačních programů Ministerstva zemědělství ČR, Lesy ČR přispěly 4 114 000 Kč.
Příklady dalších vodohospodářských staveb, které podnik letos dokončí:
V okrese Jeseník v Olomouckém kraji se dokončuje protipovodňové opatření na Ondřejovickém potoce. Jde o rekonstrukci stávajícího opevnění a stabilizaci toku pomocí výškových stupňů a stabilizačních přehrážek.
Na Pístoveckém potoce na Jihlavsku v Kraji Vysočina bude dokončena rekonstrukce přehrážek zachycujících splaveniny, které se uvolňují při povodních a v níže položených obcích by způsobovaly zanášení koryta.
Velké protipovodňové opatření by mělo být dokončeno v Němčicích u České Třebové v Pardubickém kraji. Nad obcí je budována suchá nádrž – poldr za účelem zachycení povodňové vlny a dále je upraveno koryto pro bezpečné převedení transformovaného průtoku obcí.
V okrese Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji se revitalizuje potok Zelenka s přítokem, jejichž tok byl v minulosti nevhodně upraven. Cílem je obnovit přirozený charakter a výrazně zpomalit odtok vody.
Na Skořickém potoce v Rokycanech v Plzeňském kraji bude hotova rekonstrukce spádových stupňů a na toku Milina v obci Olešná v okrese Beroun bylo rekonstruováno kamenné opevnění.
Velká rekonstrukce opevnění toku Nedašovka je prováděna v obci Valašské Klobouky ve Zlínském kraji. Toto protipovodňové opatření spočívá v obnovení kapacity toku a stabilizaci opěrných zdí a příčných objektů. Podobná akce je i Rokytenka ve Vsetíně.
Na zachycování splavenin nad Lupěném u Zábřehu v Olomouckém kraji je budována železobetonová štěrbinová přehrážka na Bušínovském potoce.
Zahájeny budou v roce 2018 například tyto stavby:
Protipovodňová opatření - zkapacitnění a stabilizace koryta toku na Staré vodě v Bruntále a na toku Sibudov ve Frýdlantu nad Ostravicí v MS kraji a na Markoušovickém potoce na Trutnovsku v Královéhradeckém kraji.
Rekonstrukce opevnění toku včetně odtěžení sedimentů a odstranění dřevin se začne ve Veselí nad Moravou na toku Radějovka v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji.
Na přítoku Kudlovského potoka na Zlínsku ve Zlínském kraji budou sanovány strže vybudováním přehrážek a tím ochráněno níže položené území.
Za účelem zvýšení retence a akumulace vody v krajině je zahájena výstavba nebo rekonstrukce vodních nádrží – na vodní nádrži Sedlinka na Opavsku v MS kraji bude provedeno odbahnění a rekonstrukce odtokového objektu, celkově se rekonstruuje retenční nádrž Cihelna a vodní nádrž Kožichovice u Třebíče v Kraji Vysočina. V havarijním stavu je i soustava Babických rybníků u Říčan v Olomouckém kraji v lesním porostu. Lesní rybníky jsou i obnovované u Rumburka v okrese Děčín v Ústeckém kraji a rekonstrukci čeká retenční nádrž Rychtářský les u Lanškrouna v Pardubickém kraji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva