Hojně zalesněná jednohektarová obůrka vytváří pro život lesní zvěře ideální přirozené prostředí. V současnosti může veřejnost v obůrce obdivovat dva druhy a to daňka skvrnitého a muflona. Na podzim ještě přibude jelen sika Dybowský. Pro většinu návštěvníků konopišťského zámku bude setkání s živou zvěří ojedinělým zážitkem. Za normálních okolností se s ní totiž v lese běžně nesetkají. Obůrka se nachází v místě, v jehož blízkosti vedou trasy tří naučných stezek. Krátkým zastavením u obůrky se tak lidé dozvědí další zajímavosti o zvěři v obůrce, jejím významu ve zdejší myslivosti a historických souvislostech.
Zásluhou Lesů ČR v okolí zámku Konopiště již tři naučné stezky
Lesy ČR věnují okolí zámku Konopiště velkou pozornost dlouhodobě. Letos v červnu například v zámeckém parku otevřely novou naučnou stezku nazvanou „Pod stromy“, která především děti za asistence pohádkové postavičky, skřítka Konopišťáka, na ilustrovaných informačních tabulích seznamuje s celkem jedenácti stromy, které rostou nejen v zámeckém parku, ale také v našich lesích.
Ještě dříve zde Lesy ČR otevřely dvě naučné stezky nesoucí jména „Historie a příroda konopišťského zámeckého parku“ a „Lesní stezka Ferdinanda d’Este.“ Na údržbu parku podnik v rámci tak zvaného Programu 2020, který slouží k celostátní podpoře veřejně prospěšných funkcí lesů, ročně vynakládá částku téměř 1 milion korun.
Konopišťský zámecký park patří mezi naše největší a nejhodnotnější krajinářské parky. V roce 2002 byl spolu se zámkem vyhlášen národní kulturní památkou. Park na ploše 340 hektarů nechal vytvořit Arcivévoda František d’Este. Mimo domácích dřevin zde byly vysazeny i různé exotické druhy, dnes označené jmenovkami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lesy ČR