V době intenzivních melioračních úprav se v minulém století vodní tok směrově a spádově upravil a přeložil z přirozené nivy podél lesa. Voda rychle odtékala a v nivě chyběla. Také splaveniny, především sedimenty z okolních lesních pozemků, se dostávaly po vodě až do přírodní památky V Koutech a zanášely ji.
Dnes nahradilo uměle napřímené a zahloubené koryto toku přírodní meandrující dlouhé bezmála půl kilometru. V přilehlé nivě i v nových tůních se drží voda. Sedimentační tůň vyhloubená na 247 metrech čtverečních zachycuje splaveniny. V místě nově roste 15 olší. „Zpomalili jsme odtok vody a zlepšili její retenci, což se potvrdilo během víkendové povodňové vlny. Změnily se tedy ekologické i hydrologické podmínky území,“ vysvětlil Tomáš Sajdl, vedoucí správy toků pro oblast povodí Labe z Lesů ČR.
Snímek z 15. 6. 2020 - velká voda se rozlila do krajiny
Protože se stavělo v CHKO Železné hory, záměry vodohospodáři z Lesů ČR konzultovali s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Projekt spolufinancovala Evropská unie z Operačního programu Životní prostředí.
Projekty ze všech krajů, dokončené i rozestavěné, naleznete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva