I tyto projekty, financované z podnikového programu Vracíme vodu lesu, zmírní dopady klimatické změny a zlepší místní ekologické podmínky. „Ve všech lesních nádržích, které budujeme a obnovujeme, chceme zachytit povrchovou vodu a vytvořit životní podmínky pro vodomilné rostliny a živočichy. Jsou ale také zdrojem vody při hašení požáru,“ řekl Tomáš Hofmeister, vedoucí Odboru vodního hospodářství Lesů ČR.
V lesích u Bystřického potoka podnik obnovil vodní nádrž „U Trojky“, kterou v minulosti poškodily povodně. Rekonstrukci prováděly Lesy ČR od loňského srpna do října. Nejprve se ze zátopy vytěžil sediment, a poté došlo na obnovu hráze a instalaci nového požeráku s ocelovou lávkou. „Kvůli bezpečnému převedení velké vody jsme v levé části hráze zřídili z betonových prahů, kamenné dlažby a rovnaniny bezpečnostní přeliv,“ říká vedoucí správy toků pro povodí Berounky Tomáš Rau.
V části nádrže také vzniklo mělké pásmo pro vodomilné živočichy, a nad ním pak vodohospodáři vybudovali dvě neprůtočné zemní tůně s valy z pařezů, v nichž zimují obojživelníci. Nádrž nyní pojme až 6200 metrů krychlových vody.
Druhá nádrž, zvaná „U Jána“, se nachází nedaleko přírodní památky „Na Kolmu“ v mělkém údolí Lesního potoka. Z původní historické nádrže se dochovala jen protržená hráz, porostlá smrky. Od jara 2022 do loňského podzimu tady vodohospodáři obnovovali spodní výpusť a bezpečnostní přeliv z přírodních materiálů, jako jsou kamenné prahy, rovnanina a dřevěné fošny.
Osazovali taky požerák s výpustným potrubím a svah nádrže opevnili kameny. V zátopě vytvořili rozsáhlé rašelinné pásmo. U břehů pak záměrně zůstalo mrtvé dřevo, kmeny a pařezy s kořeny, obrácenými vzhůru, aby byla lokalita atraktivní pro řadu živočišných druhů. Nádrž dnes pojme až 4800 metrů krychlových vody.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva