Skřivánek na Jihlavsku a Okrouhlice na Žďársku tak zadržují vodu a prospívají vodomilným rostlinám i živočichům. Kromě toho podnik na Vysočině letos upravil koryto toku Rožínky. Za 2,6 milionů korun bez DPH zlepšil odtokové poměry a zvýšil protipovodňovou ochranu okolních nemovitostí.
Retenční nádrž Skřivánek obnovili vodohospodáři na místě kdysi zaniklé nádrže, dnes kalamitní holé plochy vytěžené kvůli kůrovci. Zemní hráz zadržuje na asi 0,4 hektarech 2700 m3 vody. „Ta natéká z Maršovského potoka a zpět se do toku vrací výpustným potrubím,“ říká Pavel Převor, náměstek ředitele pro vodní hospodářství a investice z Oblastního ředitelství Lesů ČR na Vysočině. Kromě toho se na místě vybudovaly i tůně, které jsou od jara domovem obojživelníků.
Také retenční nádrž Okrouhlice nahradila v lese u obce Pikárce na Žďársku někdejší historickou nádrž. Na půlhektarové ploše se dá nyní zadržet až 9150 m3 vody. „Výšku hladiny ovládá požerák napojený na výpustné potrubí, které je uložené v zemní hrázi. Pro bezpečné převedení až stoleté vody slouží korunový bezpečnostní přeliv,“ uvedl Pavel Převor. Až 20 procent plochy nádrže tvoří pásmo s mělkou vodou, které je útočištěm obojživelníků.
Na toku Rožínka v Rožné na Žďársku letos Lesy ČR provedly od soutoku Rožínky s Nedvědičkou řadu protipovodňových opatření, aby zvýšily kapacitu i stabilitu koryta toku. „Břehy jsme zpevnili lomovým kamenem,“ vysvětlil Převor. Ve spolupráci s obcí se také zvětšila kapacita mostů a lávek na současných 10,8 metrů krychlových vody za sekundu. To odpovídá průtoku dvacetileté vody. Více ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva