Díky opatřením v Kunštátě se kdysi uměle napřímenému toku postupně vrátí přírodní ráz. „Do koryta jsme umístili velké kameny, které usměrní proud vody. Jsou tam i příčné kamenné skluzy, upravující spád dna a pařezy se zachovanými kořeny coby rybími úkryty,“ popsal úpravy toku Tomáš Sajdl, vedoucí správy toků pro oblast povodí Labe z Lesů ČR. Vodohospodáři upravili také svahy koryta a na hraně pozemku vytvořili podélnou zábranu, aby se koryto toku nerozšiřovalo, a přesto se mohla voda rozlít do okolí. Vzniklo také broukoviště a ještěrkoviště. V místě je i osm nově vyhloubených tůní a v okolí 260 vysazených stromů a keřů. Projekt příznivě ovlivní území o ploše přesahující 19 tisíc metrů čtverečních.
S revitalizací pravostranného přítoku Bartošovického potoka se začalo v polovině srpna. I v tomto případě jde o kdysi razantně upravený a napřímený tok opevněný betonovými žlabovkami a dřevem v souvislosti s meliorací okolních pozemků.
„Provedeme obnovu toku, vybudujeme tůně a upravíme vegetaci,“ pokračoval Sajdl, podle něhož se původní koryto zasype, a už v těchto dnech bagry budují koryto nové. „V něm vytvoříme 18 balvanitých skluzů s tůněmi a 30 bez tůní. Dále do něj vložíme šest těsnících srubových stěn a vybudujeme 39 balvanitých rybích úkrytů. Stávající drenáže propojíme a zaústíme,“ dodal. V místě vznikne devět tůní hlubokých až 1,35 metrů, které pojmou až 1 181 metrů krychlových vody. V okolí podnik vysadí 250 stromů a keřů.
I v této lokalitě se po dokončení projektu plánovaném na příští jaro výrazně zlepší ekologické podmínky a biodiverzita.
O programu čtěte více ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva