Liberální institut: Neefektivní regulace významně přispívají k prohlubování drahoty v Česku

15.12.2022 11:48 | Tisková zpráva

V roce 2022 prožívá česká ekonomika nejvyšší inflaci od poloviny 90. let, kdy byla potlačena tzv. transformační inflace. Politici se navzájem obviňují, zda jde o Fialovu drahotu, nebo Babišovu drahotu.

Liberální institut: Neefektivní regulace významně přispívají k prohlubování drahoty v Česku
Foto: Facebook
Popisek: Liberální institut - logo

Studie zpracovaná Liberálním institutem mapuje pětici oblastí, ve kterých je růst cen tažen nevhodně nastavenou státní regulací.

„Říct, že vysokou inflaci mají všude, je příliš zjednodušující. Naše studie se zabývala pouze oblastmi bydlení, restaurací a služeb, mateřského školství, byrokracie v podnikání a sektorem hříchu neboli daněmi na alkohol a cigarety. Ve všech pěti oblastech jsme našli prostor pro významné zlepšení. Například v přeregulované oblasti bydlení nemá česká drahota obdoby ani v zahraničí. Vedle cen energií jde přitom o jednu z nejtěžších koulí u nohou Čechů,“ vysvětluje ekonom Martin Pánek, hlavní autor studie a ředitel Liberálního institutu.

Studie s názvem „Regulační drahota: Jak neefektivní regulace zdražují život v Česku“ je jednou ze studií, které daly dohromady ekonomické think-tanky podobné Liberálnímu institutu v řadě dalších evropských zemí (v Německu, Francii, Polsku, Itálii, Řecku, Rumunsku a Švédsku). Studii pro celou EU dává dohromady v Londýně sídlící think-tank.

Epicenter, který rovněž celý projekt koordinuje. „Epicenter celý projekt řídí, rovněž poskytuje finanční prostředky na výzkum a informační kampaň. Studie, kterou dnes zveřejňujeme, je ovšem dílem výhradně naším. Liberální institut si sám vybral oblasti, ve kterých bádal a sám zvolil metodiku. Analytické práce probíhaly od října do prosince letošního roku,“ dodává Martin Pánek, který je pod studií podepsaný spolu s kolektivem autorů.

Studie na 27 stranách popisuje a zasazuje do kontextu stávající stav v daných oblastech, přikládá analytické komentáře, politická doporučení, grafy, tabulky a mezinárodních srovnání. Mezi nejzajímavější závěry patří například:

  • Lepším řízením kapacit školek a zrychlením výstavby tam, kde jsou potřeba, může vláda ušetřit mladým rodičům nejméně 6000 Kč měsíčně.
  • Za posledních pět let vzrostly ceny bydlení v EU o 40 %. V České republice byl tento růst více než dvakrát rychlejší. Průměrný dům v ČR by stál o milion Kč méně, pokud by se růst cen omezil na průměrný růst v EU. 
  • V případě zrušení poplatků pro kolektivní správce (jako OSA) může středně velká restaurace ušetřit 62 tisíc Kč ročně. Kromě toho by vláda mohla v zájmu snížení cen pro spotřebitele snížit sazby DPH. Pokud by se 15% sazba DPH snížila na 10 %, každému Čechovi by zbylo ročně 3800 Kč disponibilního příjmu navíc.
  • V malém podniku zabere vyplnění potřebných dokumentů pro vládu a vyřízení úkolů nařízených vládou téměř šest týdnů práce jednoho zaměstnance – 60 tisíc Kč mzdy. Pokud tuto zátěž snížíme o 25 %, stále to našemu modelovému podniku přináší úsporu 15 000 Kč ročně, kterou může využít k tomu, aby dal zaměstnanci více dovolené nebo zvýšil výrobu. 
  • Vláda ročně vybere téměř 8800 Kč na spotřebních daních a téměř 4000 Kč na DPH ze spotřeby alkoholu a cigaret průměrného Čecha.

Pro širší kontext doporučujeme četbu celé studie, dostupné na webu Liberálního institutu ZDE.

Liberální institut je nestátní, nezávislá, nezisková organizace, jejímž cílem je rozvíjet a aplikovat ideje a programy založené na principech klasického liberalismu. Jeho aktivity jsou založené na hodnotách svobody jednotlivce, vlády s omezenými pravomocemi, volného trhu a míru. Jde o tradiční český think-tank založený již v roce 1989.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: 15,3  GW výkonu větrných elektráren bylo v roce 2024 postaveno v Evropě

19:11 ČEZ: 15,3 GW výkonu větrných elektráren bylo v roce 2024 postaveno v Evropě

Číslo týdne