Libereckému kraji zbývá dokončit poslední Centrum odborného vzdělávání

03.10.2019 21:44 | Zprávy

Výstavba Center odborného vzdělávání (COV) spěje ke zdárnému konci. Nové prostory mohou nyní využívat i žáci na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Náklady na COV dosahují výše 90 395 578 korun. Všech osm plánovaných COV bude stát více než 600 milionů.

Libereckému kraji zbývá dokončit poslední Centrum odborného vzdělávání
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: Liberecký kraj

„Náš kraj je krajem skla a bižuterie, a proto mám velikou radost, že otevíráme nové COV právě v nejstarší sklářské škole ve střední Evropě. Z Kamenického Šenova vzešla řada úspěšných sklářů, kteří proslavili náš region po celém světě. V současné době spouštíme projekt Crystal Valley, který spojuje na pět desítek sklářských, šperkařských a bižuterních firem,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Výuka žáků na COV v Kamenickém Šenově bude probíhat v nových odborných učebnách. Součástí projektu je též zajištění bezbariérové dostupnosti v členitém prostoru budovy školy. „Pořídilo se nové strojní a další vybavení tak, aby výuka ve škole odpovídala nejmodernějším trendům a studium umožnilo absolventům co nejlepší a nejplynulejší vstup na pracovní trh a jejich uplatnění v budoucím profesním životě,“ dodal Petr Tulpa, náměstek pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

„Výstavba budovy vyšla celkem na 72 411 485 korun. Opět jako u dalších COV i zde jsme mohli využít finanční prostředky z fondů Evropské unie a také státního rozpočtu. Evropské a státní dotace dohromady tvoří více než 62 milionů. Jen do samotného vybavení šlo celkem 14 896 666 korun,“ vysvětlila Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Celková suma investovaná do COV uměleckoprůmyslové v Kamenickém Šenově činí 90 395 578  korun. Podíl Libereckého kraje dosahuje částky 28 386 831 korun.

Liberecký kraj letos včetně COV v Kamenickém Šenově již dokončil sedm z plánovaných osmi COV. V lednu slavnostně otevřel COV ve Frýdlantu, v březnu na liberecké průmyslovce, v dubnu na obou českolipských školách, ve Vysokém nad Jizerou a v Turnově. Projekt COV řemesel na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou se zpozdí kvůli částečné havárii. Žáci se nových prostorů dočkají pravděpodobně příští rok v září.

„Náklady na všech osm projektů COV již přesáhly hranici 600 milionů korun. Krajský rozpočet pokryl bezmála 119 milionů. Zbývá nám dokončit pouze jednu školu. Jsem proto ráda, že míříme do finále a projekty COV jsou zatím úspěšné,“ uzavřela Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Chytré domácí spotřebiče používá 15 % domácností

10:22 Český statistický úřad: Chytré domácí spotřebiče používá 15 % domácností

Ve druhém čtvrtletí roku 2024 používalo internet 9 z 10 obyvatel Česka starších 16 let. Tři čtvrtiny…