„V dnešní době to nemají obojživelníci vůbec jednoduché. Postihuje je čím dál více sucho, znečištění vod, intenzivní zemědělství či šířící se nemoci. Některá rizika neovlivníme, jiná však ano. Jedním z negativních vlivů jsou různé požární nádrže, jímky, betonová koupaliště a další místa, do kterých při jarní migraci obojživelníci, lákáni čím dál vzácnější vodou, padají,“ popisuje Václav Židek, radní pro životního prostředí a zemědělství.
Obojživelníci se ale po nakladení vajíček nedokážou po příkré stěně dostat ven a umírají vysílením, často včetně nově vylíhnuté generace, která také nemá, kudy nádrž opustit. „Přicházíme tak naráz o dospělé jedince i jejich potomstvo. Mohou za to především kolmé betonové zdi bez jediné možnosti, kudy by žáby ale i další tonoucí živočichové opustili nádrž. Přitom stačí tak málo, aby byla nádrž bezpečná a zajištěná,“ vysvětluje Radomír Studený, odborný pracovník ochrany přírody Krajského úřadu Libereckého kraje.
Mapování těchto ekologických pastí se věnují pracovníci ochrany přírody Krajského úřadu Libereckého kraje, ve spolupráci s veřejností, už třetí rok. Ukazuje se, že problematických nádrží jsou v našem kraji stovky a jejich oběťmi mohou být až desetitisíce zvířat ročně.
Liberecký kraj přistoupil k provedení pilotních opatření. „Pro okamžité a dlouhodobé zajištění nádrže zpravidla stačí podél stěny napevno umístit prkno tak, aby jej živočichové neminuli (prkno těsně doléhá ke stěně) a aby dovedlo živočichy až na bezpečný břeh – tedy nikoli do silnice nebo výběhu hladových slepic. U jiných nádrží stačí upravit kolmý okraj, vyskládat do rohu nádrže kameny nebo dobetonovat šikminu na schodech,“ popisuje Radomír Studený. Často to jsou jen kosmetické úpravy nijak neomezující stávající využití. Trvanlivější a technicky náročnější řešení jsou výlezové rampy a rošty. Rampy a rošty může majitel v případě potřeby na čas odmontovat nebo sklápět, což je podstatné při péči (čištění) u koupališť nebo u hasičských nádrží.
První opatření na záchranu zvířat už mají například v Havlovicích, Bílé nebo Všelibicích. První čtyři sklopné výlezové rampy instalovala firma NaturaServis z Hradce Králové, která se dlouhodobě ochranou obojživelníků zabývá. Zajištěno proti tonutí je nyní 6 nádrží, kromě ramp
jsou postaveny i výlezové rošty. Došlo také na dobetonování šikmé plochy na schodech koupaliště ve Všelibicích a úpravu hrany požární nádrže v Havlovicích. „Například v obci Bílá, místní části Hradčany, již po půl hodině od instalace rampy vylezl k překvapeným montérům čolek obecný. Příště to může být příliš zvědavá veverka, kočka, ježek nebo pták. I to jsou zvířata, která ve vodě tonou,“ doplňuje Radomír Studený. Radní Václav Židek k tomu dodává: „Velmi děkuji obcím, které se zodpovědně zapojily do zajištění nádrží, ať už svépomocí nebo ve spolupráci s Libereckým krajem. A vyzývám další, ať neváhají a zapojí se. Rádi jim poradíme.“
Zajistit nádrž, která každodenně doslova polyká všechny živé tvory, kteří do ní spadnou, je jedinou správnou volbou. Nově proto Liberecký kraj podporuje zajištění nádrží z dotačního fondu Libereckého kraje. Na rampy a rošty může žadatel obdržet 70 % z jejich ceny. K tomu je potřeba přiložit souhlas vlastníka nádrže. Příjem žádostí proběhne od 1. do 28. února 2022, podmínky jsou uvedeny ve vyhlášení programu 8.2 Podpora ochrany přírody a krajiny. Konzultace k návrhu vhodného opatření pro konkrétní nádrž a k podání žádosti poskytuje Lenka Lánská, pracovnice odboru životního prostředí a zemědělství, lenka.lanska@kraj-lbc.cz, 728 045 399.
Pracovníci krajského úřadu také připravuje ve spolupráci s firmou NaturaServis vydání brožury s názornými návody k zajištění problémových nádrží.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva