Stejně jako v předchozích letech, i tentokrát Liberecký kraj zajistil čtyři kritické úseky dočasnými zábranami s nádobami, z nichž se žáby a čolci i několikrát denně přes silnice přenášejí. Největšími migranty jsou ropuchy obecné a skokani, dále čolci: obecný, horský a velký. Ač jsou chránění, je jich stále méně.
„Obsluha bariér už nahlásila dva tisíce přenesených ropuch obecných v Dolní Suché nedaleko Hrádku nad Nisou; blatnice skvrnité a čolky pak zase přenášejí nedaleko Brniště. U Sekerkových Louček na Turnovsku členové Českého svazu ochránců přírody Bukovina již přenáší i rosničky zelené,“ uvedl Radomír Studený, odborný zaměstnanec oddělení ochrany přírody odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje.
Do pomoci obojživelníkům se pravidelně zapojují i děti, letos však musely kvůli koronavirové pandemii vynechat. „Jedná se o základní školu v Českém Dubu. Na vybírání nádob podél silnice totiž v rámci hodin přírodopisu chodily celé třídy. To v nouzovém stavu není možné. Hlídkují zde tedy jen dobrovolníci a jednotliví žáci, kteří bydlí nedaleko,“ zmínil Studený. „Se školou v Českém Dubu spolupracujeme dlouhodobě na mapování obojživelníků a plazů. To nepřerušila ani současná situace a děti již pilně pomáhají za použití chytrých telefonů a interaktivní mapy.“
Nebezpečím pro migrující obojživelníky jsou také různé požární nádrže, bazény, jímky, otevřené studny a podobně. „Zvířata do nich spadnou a nemohou se pak dostat zpátky ven. Proto je potřeba jim pomoci: nejjednodušší je položit dovnitř dlouhé prkno, to přirazit k jedné stěně — a nechat ho vyčnívat na břeh, popřípadě vložit do vody kameny, po kterých vyšplhají,“ objasnil Studený. Pokud někdo takovou problematickou nádrž zná, může ji vyfotografovat a uvědomit Radomíra Studeného na e-mailové adrese radomir.studeny@kraj-lbc.cz.
Kraj pomáhá obojživelníkům dlouhodobě tím, že jim připravuje dobré podmínky pro život a rozmnožování. „Loni vyvrcholilo tříleté úsilí kraje zlepšit podmínky pro chráněnou a ohroženou žábu kuňku ohnivou ve dvou přírodních památkách na Českolipsku — na Cihelenských a Manušických rybnících. V zaniklé pískovně u Žizníkova na Českolipsku zase vhodnými terénními úpravami přispíváme k tomu, aby se zde dařilo vzácné ropuše krátkonohé,“ řekl Jiří Löffelmann, radní pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva