„Dlouhodobou a systematickou podporou se nám již dříve podařilo stabilizovat vozovou základnu krajských záchranářů. Některá původní auta již opravdu nebyla v dobrém technickém stavu a nesplňovala požadavky moderní medicíny. Pokud to bude možné, budeme samozřejmě záchranáře i v tomto ohledu stále podporovat,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Dotace je určena na krytí nákladů spojených s nákupem jednoho vozu ve výši 2.273.590 korun a studie proveditelnosti 51.400,80 Kč. Celkové náklady činí 2.324.990,80 korun. Spoluúčast Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje je 10 %, výše dotace je tedy 2.092.491,72 korun.
V letošním roce získají záchranáři díky penězům z evropských zdrojů, konkrétně výzvě Integrovaného regionálního operačního programu React-EU, jež podporuje integrovaný záchranný systém, čtyři vozidla a v roce dalším ještě tři automobily. Celková částka způsobilých výdajů projektu činí 15.976.210,80 korun, z toho dotace 14.378.589,72 korun. Pro rok 2024 je v plánu nákup dalších čtyř vozů, o jeho financování se nyní jedná.
Systém rendez-vous spočívá v tom, že se na místě zásahu potkává sanita a vozidlo, v němž jezdí lékař s řidičem záchranky, případně další lékař. Vozidla pro systém rendez-vous jsou vybavena zástavbou pro instalaci zdravotnického materiálu a informačních technologií tak, aby splňovala podmínky pro kvalitní zajištění zdravotní péče pro pacienty. Mají také výkonné motory a zvýšenou průchodnost terénem. „Je důležité, aby měli pracovníci záchranné služby k dispozici moderní a kvalitní automobily. Vozidla jsou denně v náročném provozu, a tak na ně musí být absolutní spoleh,“ doplnil Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.
Nyní disponuje Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje patnácti vozy Škoda Kodiaq pro systém rendez-vous a 37 sanitkami Mercedes-Benz Sprinter. V letošním roce by měla záchranka obdržet ještě pět sanitních mercedesů a jedno speciální vozidlo pro tým HART, který se specializuje na péči o pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu.
V minulém roce kraj investoval do zdravotnictví částku 375,2 milionu korun. „Co se Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje týče, vloni se její vozový park zmodernizoval pořízením tří nových vozů pro lékaře v systému rendez-vous; podařilo se také fakticky zahájit projekt úprav výjezdové základny záchranářů spolu s výstavbou garáže na letišti v Liberci a úspěšně předložit financování projektu do výzvy Integrovaného regionálního operačního programu React-EU,“ uzavřel Richter.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva