Liberecký kraj bude kompenzovat nárůst cen materiálu stavebním firmám v oblasti dopravy

15.12.2022 10:57 | Tisková zpráva

Zhruba 40 až 50 milionů korun na kompenzacích uhradí Liberecký kraj firmám v oblasti dopravy za navýšení cen stavebního materiálu. Vycházet bude z čísel, která poskytuje Ústav racionalizace ve stavebnictví (ÚRS).

Liberecký kraj bude kompenzovat nárůst cen materiálu stavebním firmám v oblasti dopravy
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: Liberecký kraj

„Modelové propočty, které jsme si nechali zpracovat před nedávnem, naznačily, že se navrhovaná výše kompenzací za letošek pohybuje okolo 10 %, u jiných stavebních akcí se však může jednat o rozpětí 2–15 %. Velice záleží na tom, kdy firma zpracovávala nabídkové ceny, a jaký objem z kompenzovaných komodit je v projektu zahrnut. Záměr spočítat kompenzaci jednorázově k nějakému datu není dobrá cesta, takže se postupně kraj přiklonil – podobně jako Ředitelství silnic a dálnic České republiky – k počítání výše kompenzací po měsících, což je sice o dost náročnější, ale spravedlivější. Nyní odhadujeme, že by se náklady na kompenzace měly pohybovat u našich dopravních projektů mezi 40 a 50 miliony korun,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Po jednání se zhotoviteli se Liberecký kraj přiklání ke stanovení výše kompenzací za rok 2022 jednorázovým výpočtem k pevnému datu dle měsíční fakturace následujícím způsobem:

  • Zahrnuty jsou tyto materiály: ocel, beton, asfalt a kamenivo.
  • Podkladem pro stanovení výše kompenzace budou data poskytnutá ÚRS CZ a.s.
  • Celková výše kompenzace se bude odvíjet od toho, v jakém poměru byla nabídková cena prací k ceně dle soustavy Oborového třídníku stavebních konstrukcí a prací (OTSKP) platné v době podání nabídky: - pokud byla nabídková cena nižší nebo rovná s cenou dle OTSKP platné v době podání nabídky, bude zhotoviteli materiál kompenzován v celém rozsahu navýšení za položku
  • Pokud byla nabídková cena položky vyšší než cena dle OTSKP platné v době podání nabídky, bude zhotoviteli přiznána kompenzace ve výši rozdílu cen.
  • Celkový součet všech změn nesmí přesáhnout hodnotu odpovídající 25 % původní ceny celé stavby.
  • Na základě měsíční fakturace a na základě průměrné změny ceny mezi měsícem podání nabídky a měsícem fakturace vyčíslí kraj kompenzaci. U již provedených fakturací se částka dopočítá zpětně.
  • Celková výše kompenzace bude určena až po poslední faktuře příslušné stavební akce.

Hlavním důvodem navýšení cen stavebního materiálu a dodávek železné rudy je válka na Ukrajině. „V současné době je zřejmé, že konflikt bude mít vliv na počet pracovních míst v českém stavebnictví a inflační napětí. To logicky otevírá pomyslné nůžky mezi představou nabízejících a očekáváním poptávajících,“ uzavřel Sviták.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Průměrná mzda vzrostla v třetím čtvrtletí reálně o 4,6 procenta

19:15 ČSÚ: Průměrná mzda vzrostla v třetím čtvrtletí reálně o 4,6 procenta

Ve 3. čtvrtletí 2024 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců …