Lukáš Kovanda: Obchodní válka si vybírá daň i v českém cestovním ruchu

13.05.2019 8:39 | Zprávy

Výsledky cestovního ruchu v ČR během letošního prvního čtvrtletí do značné části odráží vývoj domácí i světové ekonomiky. To plyne z obecného faktu, že intenzita cestovního ruchu s ekonomickým výkonem poměrně těsně souvisí.

Lukáš Kovanda: Obchodní válka si vybírá daň i v českém cestovním ruchu
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda

Čím lépe na tom lidé ekonomicky jsou, tím ochotněji utrácejí práce za cestování a turistiku, což jsou zpravidla výdaje zbytné. Dlouhodobě pochopitelně hrají roli i další faktory, jak je technologický rozmach, relativní zlevňování mezinárodní přepravy, růst obecné životní úrovně obyvatelstva či globalizace a související intenzifikace obchodní výměny, ale také „výměny“ lidských zdrojů v podobě zahraničních stáží či pracovních nebo studijních pobytů.

Letos v prvním čtvrtletí se poprvé v historii v ČR ubytoval za dané období počet hostů převyšující čtyři miliony. Jinými slovy, v žádném jiném ze všech prvních čtvrtletí české historie nebyl počet hostů tak vysoký jako letos. Dlouhodobě vykazují ve čtvrtletním sledování nejvyšší návštěvnost kvartály druhý a zejména třetí, který pokrývá období prázdnin, tedy vrcholu letní turistické sezony.

Z uvedeného počtu čtyř milionu lidí pocházelo nepatrně více hostů ze zahraničí, a sice mírně přes dva miliony. Čechů se naopak ubytovaly necelé dva miliony. Rozdílná je však meziroční dynamika. Zatímco zahraničních hostů v porovnání se stejným obdobím loňska ubylo, o 0,2 procenta, Čechů poměrně výrazně přibylo, a to 3,8 procenta. To souvisí s dobrou ekonomickou situací Čechů, zejména pak s nejrychlejším růstem reálných mezd od počátku tisíciletí. Češi neváhají ve zvýšené míře utrácet právě za rekreaci, neboť zatím nepociťují takovou obavu ze zhoršování vlastní finanční situace, aby své zbytné výdaje omezovaly. Tato obava ovšem zintenzivní během letošního roku, pročež letos, nejpozději příští rok lze očekávat výrazné zmírnění dynamiky cestovního ruchu v ČR, případně dokonce jeho stagnaci.

Bude to ovšem stagnace po řadě let růstu, vždyť k poslednímu meziročnímu poklesu došlo při sledování pouze prvních čtvrtletí v roce 2014.

Letošní pokles počtu ubytovaných zahraničních hostů, byť mírný, představuje první známku této očekávané nadcházející stagnace. Nadále pokračuje citelný pokles hostů z Ruska, který už v roce 2014 „nastartovala“ tehdejší krize rublu, propad cen ropy a sankce namířené proti zemi ze strany západních zemí. Letos v prvním čtvrtletí došlo k poklesu počtu hostů z Německa nebo z Itálie, což částečně souvisí s tím, že Německo se ocitlo na přelomu roku na pokraji ekonomické recese, zatímco Itálie do ní zabředla. Při dalšího zhoršení mezinárodních ekonomických podmínek, zejména při dalším vyhrocení obchodní války, lze předpokládat nepříznivý dopad na silně exportně orientované ekonomiky typu Německa či Česka a také pochopitelně na turistický ruch těchto zemí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O zapomenutých hrdinkách

15:16 Petr Hampl: O zapomenutých hrdinkách

Denní glosy Petra Hampla.