„Pro Prahu je nyní prioritou zajistit, aby byla jednotlivá odběrová místa využívaná rovnoměrně. Nemělo by se stávat, že jsou některá místa přetížená a jiná naopak nedostatečně využitá. Dále chceme znovu aktivovat dobrovolníky, aby pomáhali hygienické stanici s trasováním kontaktů nakažených,“ říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
Magistrát na základě usnesení bezpečnostní rady bude koordinovat vytvoření online mapy odběrových míst na území hl. m. Prahy, která bude následně zveřejněna na portálu Bezpečnostním portálu hl. m. Prahy. V mapě by měly být nejen základní informace, ale ideálně také údaje o vytíženosti a čekacích lhůtách jednotlivých míst.
„Informace, které zveřejňuje stát, jsou bohužel nedostatečné a v řadě odběrových míst dochází ke zbytečným frontám, přestože na jiných místech jsou volné kapacity. Bezpečností rada také uložila magistrátnímu odboru zdravotnictví zjistit kapacity a situaci v jednotlivých akreditovaných odběrových laboratořích, a to na území hlavního města Prahy i ve Středočeském kraji,“ uvedl náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.
Bezpečnostní rada hlavního města Prahy se zabývala také možnostmi trasování a kapacitou Hygienické stanice hlavního města Prahy. S ohledem na současnou situaci je hygienická stanice přetížena, proto Praha aktivuje ve spolupráci s Českým červeným křížem dobrovolníky, kteří by po proškolení hygienikům pomohli. Navíc se v tomto případě může jednat i o zajímavý přivýdělek.
„V provozu jsou také mobilní odběry zajišťované dvěma vozy Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy provozované denně v rozsahu dvanácti hodin. Jejich kapacita, určená pro ty, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou dostavit k testování osobně, zatím stačí. V záloze máme ještě další dva vozy. S personálním zajištěním mobilního testování pomáhají medici pražských lékařských fakult. Co se týče trasování, tak jsme se dohodli s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy na tom, že za účelem personálního posílení budou osloveni ke spolupráci zaregistrovaní dobrovolníci z Českého červeného kříže, kteří už při první vlně pandemie prokázali obrovskou obětavost a akceschopnost,“ vysvětlila radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová.
Odboru sociálních věcí pražského magistrátu na základě na základě úkolu z bezpečnostní rady vytvoří metodický manuál zaměřující se na zvládnutí situace spojené s výskytem pozitivní osoby na koronavirus v oblasti pečovatelské služby.
Bezpečnostní rada se také seznámila se způsobem hlasování ve volbách u osob, které jsou v karanténě nebo v izolaci. „V rámci nadcházejících voleb do Senátu jsme ve spolupráci s armádou zahájili přípravu tzv. drive-in volebních míst pro osoby v karanténě. Ty budou dostupné třeba na Letné, nebo na parkovišti za Poliklinikou Prosek ve středu 30. září, nebo ve středu 7. října vždy od 7 hodin ráno do 15 hodin odpoledne,“ uzavřel primátor Zdeněk Hřib. Voliči v izolaci a v karanténě ještě mohou podle zákona využít druhý způsob hlasování a pozvat si komisi domů. K volbám doma magistrát zřídí a uveřejní telefonní číslo, na kterém si voliči budou moci hlasování doma zajistit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva