MHMP: Praha vyjednává o dalších zdrojích peněz pro řešení dopadů ukrajinské války

28.03.2022 7:29 | Tisková zpráva

Hlavní město Praha může čerpat peníze od významných evropských bankovních institucí, které mj. pomůžou s vyrovnáním se s dopady války na Ukrajině. Vyplynulo to z jednání Prahy pod vedením primátora Zdeňka Hřiba s Evropskou investiční bankou (EIB) a s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD), která se uskutečnila v tomto týdnu.

MHMP: Praha vyjednává o dalších zdrojích peněz pro řešení dopadů ukrajinské války
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Nové radnice, sídla pražského magistrátu

Finanční pokrytí mimořádných i dlouhodobě plánovaných investic v hlavním městě Praze přijely v tomto týdnu projednat zástupci hned dvou významných evropských bankovních institucí – viceprezidentka Evropské investiční banky Lilyana Pavlova a také Charlotte Ruhe, ředitelka Evropské banky pro obnovu a rozvoj pro střední a jihovýchodní Evropu, která se po 15 letech vrací do České republiky.

“S Evropskou investiční bankou jsme debatovali o možnostech, jak může Praha čerpat balíček Ukraine Solidarity Urgent Response, v rámci kterého banka celkově vyčlenila 668 milionů eur, tedy zhruba 16,7 miliard Kč. Z tohoto balíčku by mělo být možné financovat například rychlé stavby či tolik potřebný stavební materiál. Dále jsme s EIB jednali o financování stavby metra D. EBRD nám na základě jednání nabídne možnosti financování pro projekty udržitelného bydlení a posílení energetické soběstačnosti Prahy,” říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Do hlavního města Prahy v posledních několika týdnech přišly hledat bezpečí před válkou na Ukrajině desetitisíce lidí. Kromě finančních nákladů spojených s aktuální urgentní situací se hlavní město připravuje také na dlouhodobé dopady této situace, a to v oblastech bydlení, školství, sociálních služeb a dalších oblastech klíčové městské infrastruktury. Praha aktivně vyhledává investice, které pomohou úspěšnému zvládnutí těchto výzev a přispějí k udržitelnosti a dalšímu rozvoji Prahy. Investice jsou i nadále třeba pro modernizaci vedoucí ke zdravějšímu životnímu prostředí a klimatické udržitelnosti.

Viceprezidentka Evropské investiční banky Lilyana Pavlova uvedla: “Velice mě těší, že se Evropská investiční banka bude podílet na transformaci Prahy v zelené, udržitelné a společensky odpovědné město, které bude vzorem pro další evropské metropole. Jsme připraveni podpořit ambiciózní plány Prahy pod vedením primátora Hřiba, jako je výstavba metra D, či podpořit zvyšující životní úroveň všech Pražanů prostřednictvím našich programů ELENA, AdvisoryHub, and JASPERS. Také jsme připraveni pomoci Praze v podpoře lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Chtěla bych primátorovi Hřibovi za tyto aktivity velice poděkovat, jelikož ztělesňují hodnoty humanismu, empatie a vřelosti, které jsou pro Prahu a Českou republiku typické."

“Spolupráci s Evropskou investiční bankou velice vítám. Z programu ELENA jsme získali 45 milionů Kč na projektovou přípravu instalací fotovoltaiky a dalších energeticky úsporných opatření, které proběhnou ve 100 objektech v majetku hl. m. Prahy. S následnou předpokládanou investicí ve výši 50 milionů eur v letech 2024-25 hl. m. Praha počítá. Podobnou spolupráci, tj. projekt ELENA 2, připravujeme i pro soukromé rodinné domy,” uzavírá náměstek primátora pro oblast bezpečnosti a životního prostředí Petr Hlubuček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…