MHMP: V Praze výrazně roste zájem o třídění bioodpadu

20.10.2022 13:57 | Tisková zpráva

Přes 30 tisíc zájemců z rodinných i bytových domů, což představuje až 200 tisíc domácností, už v Praze využívá hnědou nádobu pro třídění rostlinného bioodpadu. To je velkým úspěchem služby, u které hlavní město výrazně zvýhodnilo podmínky na začátku letošního roku. Měla by se tak i do budoucna dále rozšiřovat a rozvíjet.

MHMP: V Praze výrazně roste zájem o třídění bioodpadu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Nové radnice, sídla pražského magistrátu

Služba třídění bioodpadu do hnědých popelnic je důležitou součástí odpadového hospodářství hlavního města. Právě bioodpad totiž tvořil podstatnou část, konkrétně až 40 %, obsahu černých popelnic na směsný odpad, přitom se ale jedná o hodnotný materiál. To se ale nyní mění, neboť zájemci z řad společenství vlastníků jednotek, bytových družstev či majitelů rodinných domů si mohou od ledna 2022 jednoduše elektronickou cestou požádat o biopopelnici na rostlinný odpad. Tu navíc nově získají bezplatně. Metropole díky tomuto přístupu vytřídí a zrecykluje více rostlinného bioodpadu, ze kterého vzniká kompost.

„Těší nás, že se Praze díky projektu třídění bioodpadu daří snižovat množství směsného komunálního odpadu. Tato část bioodpadů tak nemusí končit ve spalovně a lze ji využít jako hodnotný materiál. Čím více budou obyvatelé třídit, tím více si mohou také snížit náklady za svážení svého směsného odpadu,“ vysvětluje Jana Plamínková, náměstkyně pro oblast životního prostředí, a doplňuje: „Zásadní pro nás je, že třídění bioodpadu obyvatelé Prahy oceňují. Vnímají ho jako užitečné – ať už s ohledem na jejich domácnosti, anebo se zřetelem na zlepšení životního prostředí.“

To potvrzuje i reprezentativní průzkum spokojenosti, který ve všech městských částech ve více než pěti stech domácnostech provedla společnost JRK. Z něj vyplynulo, že s tříděním bioodpadu je spokojena většina dotazovaných. Ve svých zdůvodněních to Pražané vysvětlují tím, že jim již nezapáchá koš na směsný odpad, anebo že třídění přispívá ke zlepšení životního prostředí.

Přestože z výzkumu vyplynulo, že drtivá většina Pražanů je s novým způsobem třídění spokojena, není dosud možné vytřídit veškerý bioodpad ze svých domácností. Připravuje se proto podstatné rozšíření služby třídění bioodpadu o možnost třídit veškerý kuchyňský bioodpad, nejen ten rostlinný. V přípravě je tak možnost třídit i živočišné zbytky či zbytky jídla.

Z tohoto vytříděného bioodpadu pak bude město vyrábět stlačený zemní plyn (CNG) v bioplynové stanici, kterou již město získalo a rekonstruuje ji pro své potřeby. V plánu je také zavedení takzvaného multikomoditního sběru, tedy společného sběru plastů, kovů a tetrapaku v jedné nádobě. Díky těmto novinkám se Praha více přiblíží ke splnění vysokých recyklačních cílů, které stanoví odpadová legislativa.

Bez spolupráce s Pražany by ale zavádění třídění bioodpadu nemohlo uspět. Proto je součástí služby i kontaktní informační kampaň.  Propagační akce vysvětluje a upozorňuje, proč je důležité tímto způsobem odpad třídit. V rámci kampaně bylo osloveno téměř dva tisíce domácností v různých pražských částech.

„Čistota sebíraného rostlinného bioodpadu je zásadní pro jeho další zpracování v kompostárnách. Občas se ale může stát, že v hnědých nádobách skončí něco, co tam nepatří a může se tak znehodnotit celý obsah. Kontaktní kampaň byla vhodnou příležitostí, jak novým uživatelům služby svozu bioodpadu vysvětlit základní principy a pravidla při třídění tohoto materiálu. Pražské služby ve spolupráci s hlavním městem pomáhaly vytipovat právě nové zákazníky, kteří doposud službu nevyužívali a neměli s tříděním biologicky rozložitelného odpadu zkušenosti,“ doplnil tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Veškeré informace k třídění bioodpadu i k možnosti objednat si hnědou popelnici jsou k dispozici na webu  bioodpad.praha.eu.

Co patří do hnědé biopopelnice na rostlinný odpad?

tráva

listí

plevel

košťály

zbytky rostlin, ovoce, zeleniny

tropické ovoce a banány

čajový odpad

čajový sáček papírový

kávová sedlina (bez filtru)

substrát a zemina z květináčů

drny se zeminou (bez kamení)

větvičky

dřevní štěpka a drť

čisté piliny a hobliny  

čisté seno a sláma

skořápky od ořechů

pecky

kůra

jehličí, šišky

houby, mech

plesnivý bioodpad výše uvedený

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta úspěšně pokračuje ve své transformaci

7:14 Česká pošta úspěšně pokračuje ve své transformaci

Česká pošta pokračuje v oddělení komerčních služeb od těch veřejného zájmu. V návaznosti na tento kr…