MMR: Dva drtivé roky s covidem pomáhá Česku mírnit evropská podpora

20.04.2022 21:20 | Tisková zpráva

Dva roky po vypuknutí globální koronavirové pandemie, která paralyzovala svět, vyžádala si mnoho lidských životů a způsobila nepředstavitelné ekonomické ztráty, se musíme vyrovnávat s ekonomickými i společenskými dopady. Ke zmírnění hospodářských potíží významně přispěly finanční prostředky Evropské unie.

MMR: Dva drtivé roky s covidem pomáhá Česku mírnit evropská podpora
Foto: MMR
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj, logo

„Díky podpoře z REACT-EU se pořídí například 291 vozů pro zdravotnickou záchrannou službu, 422 dalších vozidel pro reakci na mimořádné události pro policii a hasiče, 2097 nových lůžek nejen pro pacienty s onemocněním covid-19 nebo s podezřením na onemocnění covid-19 a dále bude podpořena modernizace či vybudování laboratoří ve třiatřiceti zdravotnických zařízeních. Složky IZS získají 41 nově postavených nebo modernizovaných stanic a 1285 setů nové techniky. Podporu získalo i 252 zařízení pro poskytování sociálních služeb a sociální práci,“ říká náměstek evropských a národních dotací Zdeněk Semorád.

Evropská komise už v roce 2020 vyčlenila pro Českou republiku 29 miliard korun v rámci finančního balíku Pomoc při oživení pro soudržnost a území Evropy, známého pod zkratkou REACT-EU. Jednalo se o první injekci do ekonomiky členských států EU k posílení kapacit při zotavení z krize a k zelenému, digitálnímu a odolnému oživení ekonomiky.

Integrovaný regionální operační program (IROP) byl vybrán k tomu, aby pomohl rozdělit finanční prostředky poskytnuté z REACT-EU. Právě díky dlouholetým zkušenostem a dobré přípravě patří Česká republika v čerpání této finanční podpory mezi nejúspěšnější evropské země. Všechny projekty je třeba dokončit do konce roku 2023.

Většina pomoci připadá na zdravotnictví a hasiče

Devětadvacet miliard korun, které získala Česká republika, byly určeny na zdravotnictví, integrovaný záchranný systém (IZS) a projekty nízkoenergetické sociální infrastruktury. V současnosti už získalo podporu 320 projektů za 26,5 miliard korun. Největší podíl patří zdravotnictví se 140 projekty za téměř jednadvacet miliard. Hasiči a záchranáři zatím realizují 62 projektů za 4,2 miliardy, 33 projektů za 890 milionů bylo určeno na rozvoj infrastruktury hygienických stanic a rozvoj laboratorních kapacit, mimo jiného i pro PCR testování. Podporu nízkoenergetické sociální infrastruktury získalo zatím 85 projektů za 478 milionů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Vedeme podle vás s Ruskem hybridní válku?

A proč vlastně tento stát podle všeho nedokáže dostatečně bránit hybridním útokům a třeba ruské propagandě se zde dost daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP provede další etapu rekonstrukce stropu nad stanicí Florenc C a opraví tramvajovou trať ve Francouzské ulici

13:21 DPP provede další etapu rekonstrukce stropu nad stanicí Florenc C a opraví tramvajovou trať ve Francouzské ulici

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v rekonstrukci stropní desky nad vestibulem stanice Flo…