„Ceny elektřiny a plynu od příštího roku meziročně klesnou o 8,5 až 10 procent. Pro mě je zásadní, abychom udrželi také dostupné ceny tepla a v nejlepším případě je snížili. Proto jsme připravili provozní podporu pro klíčové OZE, která stabilizuje ceny tepla zejména v menších městských teplárnách, zvýší výrobní kapacity a urychlí dekarbonizaci české energetiky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává: „Pokračujeme tak v systematické podpoře transformace a dekarbonizace teplárenství. Nedávná úspěšná první aukce na podporu KVET potvrzuje, že je o tyto zdroje ze strany trhu velký zájem. Minulý týden jsme také vyhlásili výzvu z evropských fondů na podporu výroby energie z biomasy s alokací 500 milionů korun.“
Nařízení zahrnuje aktivaci podpory pro větrné elektrárny, malé vodní elektrárny a výrobny biometanu v letech 2025, 2026 a 2027. Dále podporuje výrobny tepla z biomasy v roce 2025 a udržovací podporu tepla z biomasy v letech 2025 a 2026. Pro výrobny elektřiny z kombinované výroby elektřiny a tepla je podpora aktivována na rok 2025.
Podpory pro výrobny elektřiny z OZE a KVET s výkonem nad 1 MW a výrobny biometanu budou soutěžit výši podpory v aukci a budou podporovány formou aukčního bonusu. Čerpání této podpory bude zahájeno v období 2028–2030, kdy budou výrobny uvedeny do provozu nebo dokončí svoji modernizaci. Podpory pro výrobny elektřiny s výkonem do 1 MW, výrobny tepla z biomasy a udržovací podpora tepla z biomasy budou podporovány formou úředně stanoveného zeleného bonusu a čerpání podpory pro tyto zdroje bude zahájeno od roku 2025.
Podpory nad 1 MW pro výrobny elektřiny z OZE a KVET a výrobny biometanu se budou soutěžit výši podpory v aukci budou podporovány formou aukčního bonusu a čerpání podpory bude zahájeno až v období 2028–2030, kdy budou výrobny uvedeny do provozu nebo dokončí svoji modernizaci. Podpory pro výrobny elektřiny do 1 MW, výrobny tepla z biomasy a udržovací podpora tepla z biomasy budou podporovány formou úředně stanoveného zeleného bonusu a čerpání podpory pro tyto zdroje bude zahájeno již od roku 2025.
„Podpora s instalovaným výkonem nad 1 MW bude realizována prostřednictvím aukčního mechanismu, kdy se výše podpory soutěží v aukci. Kromě KVET, kde se aktivuje pro provozní podporu alokovaný výkon ve výši 1 880 MW, se jedná dále hlavně o větrné elektrárny, kde se bude v období 2025-2027 aktivovat pro provozní podporu alokovaný výkon přesahující hodnotu 1 160 MW instalovaného výkonu. Tento systém zajišťuje transparentní a efektivní přidělování a nastavení výši podpory,“ říká vrchní ředitel sekce energetiky René Neděla s tím, že je to právě energie z větrných elektráren, která má podle studií největší dopad na snižovaní cen elektřiny.
Zásadní je také podpora rozvoje biometanu jako tuzemského plynu z OZE, který má významný dopad na rozvoj OZE v dopravě a bude také využíván v teplárenství, kde bude opět sloužit k dekarbonizaci tohoto sektoru. U podpory biometanu se navrhuje aktivace podpory, která by umožnila výrobu až 260 milionů m? biometanu za rok.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva