MPO připomíná na srpnových známkách a dopisnicích Bombajský dopis i světovou výstavu PRAGA 2018

08.08.2018 22:30 | Zprávy

Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo nové poštovní známky a příležitostné aršíky. Připomínáme nejen legendární Bombajský dopis, ale i sto let od založení Poštovního muzea či Světovou výstavu poštovních známek PRAGA 2018, která se koná v Praze již příští týden a jde o největší filatelistickou událost v Evropě v letošním roce.

MPO připomíná na srpnových známkách a dopisnicích Bombajský dopis i světovou výstavu PRAGA 2018
Foto: mpo.cz
Popisek: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - logo

Výstava PRAGA 2018 se koná ve dnech 15. – 18. srpna na několika místech v Praze. Navazuje na tradici mezinárodních a světových výstav PRAGA, která sahá až do roku 1938. Letos připomíná významná jubilea: sto let od vzniku Československa, sto let od vydání první československé známky, 100. výročí založení Poštovního muzea v Praze, sto let od ukončení první světové války a 25. výročí vzniku České republiky.

Na výstavě budou k vidění i nejcennější známky světa – Modrý a Červený Mauritius, které před dvěma lety koupil český sběratel a investor. Známky zobrazující britskou královnu Victorii patří mezi nejstarší na světě, vydány byly na ostrově Mauricius v roce 1847.

Na srpnových příležitostných poštovních dopisnicích o nominální hodnotě A a E najdete logo Světové výstavy PRAGA 2018 a zároveň připomínku předchozích ročníků.

Bombajský dopis patří do trojice nejdražších filatelistických objektů a bude také k vidění na výstavě PRAGA 2018. Vlastní ho český sběratel a investor, který koupil i Červeného a Modrého Mauritia. Dopis je jedinečný tím, že je ofrankován dvěma Červenými Mauritii. Jeho adresátem byl Thomas Jerrom, sekretář Biblické společnosti v Bombaji. Odesílatel byl zjištěn až v roce 1976, kdy tehdejší majitelé souhlasili s otevřením dopisu. Byl jím reverend Langrische Banks, zástupce Biblické společnosti. Samotný dopis byl odeslán 4. 1. 1850 z Port Louis do Bombaje. Od té doby prošel majetkem několika sběratelů, až se 1. 12. 2016 dostal do rukou českého sběratele. Dopis je jedinečný svými známkami (každá v hodnotě 1 pence), které jako jediné na světě mají široké okraje.

Ministerstvo rovněž vydalo příležitostný poštovní aršík z emise 100 LET POŠTOVNÍHO MUZEA. Na známce s nominálem 19 Kč je zobrazen Václav Dragoun, na známce za 23 Kč je Jiří Karásek a na 27korunové známce Pavel Čtvrtník. Všichni tři byli řediteli Poštovního muzea.

Poštovní muzeum bylo založeno 18. prosince 1918. Památky z dějin poštovnictví měly dokládat svébytnost českého a slovenského národa. Ve stejný den byla vydána i první československá poštovní známka – „Hradčany“ podle návrhu Alfonse Muchy. V počátečním období se úsilí soustředilo na sbírkovou činnost. Po deseti letech byla otevřena expozice v přízemních místnostech Karolina, budovy Karlovy Univerzity.

Krátce poté však bylo třeba najít nové působiště. Novým sídlem se stal bývalý klášter sv. Gabriela na Smíchově. Veřejnosti se muzeum opět otevřelo v únoru 1933. Po únoru 1948 přišlo další uzavření. Přednost dostala filatelie, dějiny poštovnictví byly opomíjeny. Výsledkem byl vznik stálé expozice poštovních známek v prosinci 1953. Sály, které se věnovaly dějinám pošty, telekomunikací a radiokomunikací, byly zrušeny. V bývalém cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě byla v roce 1976 zpřístupněna expozice dějin poštovnictví. Našel se také nový objekt pro pražské sídlo – barokní dům vyzdobený malbami Josefa Navrátila, který byl slavnostně otevřen v srpnu 1988.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Dětské prohlídky s Medvědem Brunem v jeskyni Výpustek

20:16 Správa jeskyní: Dětské prohlídky s Medvědem Brunem v jeskyni Výpustek

Letošní dlouhé zimní prázdniny si rodiče s dětmi mohou zpestřit návštěvou jeskyně Výpustek u Křtin v…