MŠMT: Festival k novým evropským vzdělávacím programům

16.09.2021 18:47 | Tisková zpráva

Česká republika oslavuje nové programy Erasmus+ a Evropský sbor solidarity pětidenním putovním festivalem. Dům zahraniční spolupráce, národní agentura pro mezinárodní vzdělávání a výzkum, na něm představuje nové možnosti, které Erasmus+ a Evropský sbor solidarity nyní nabízí.

MŠMT: Festival k novým evropským vzdělávacím programům
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

Oba programy získaly do nového období navýšený rozpočet, který umožní zapojení více účastníků i organizací.

Rokem 2021 vstoupil Erasmus+ i Evropský sbor solidarity do nového programového období, které určuje jejich podobu v následujících sedmi letech. Nové programové období s sebou přináší i nové priority, které ovlivňují fungování obou programů i jednotlivých podpořených projektů. Čtyři programové priority reagují na aktuální globální výzvy, a zároveň navazují na strategii Evropské unie v dalších oblastech.

V rámci první z priorit – inkluze – usilují oba programy o to, aby účastníci pocházeli z různých společenských a ekonomických skupin i geografických oblastí a aby se do programu mohl zapojit opravdu každý. Druhým pilířem nového Erasmu+ i Evropského sboru solidarity je boj proti změně klimatu, který se odráží jak v administraci samotných programů, tak v tématech podpořených projektů. Třetí priorita vychází z evropské koncepce digitální transformace, jelikož vzdělávání hraje v přechodu do digitální éry klíčovou roli. Čtvrtou prioritou je podpora participace v demokratickém životě, jejímž cílem je pomoci účastníkům překonat obtíže při zapojování v jejich komunitách i v politickém a společenském životě.

„Tyto čtyři priority se propíšou do všech aktivit i oblastí vzdělávání, které programy podporují. Každý projekt by se tedy měl týkat alespoň jednoho z prioritních témat, a zároveň by zapojené organizace měly přijmout principy inkluze, udržitelnosti, digitalizace a participace i do administrace svých aktivit,“ vysvětluje ředitelka Domu zahraniční spolupráce Dana Petrová.

Nové programové období přináší také řadu novinek ve všech oblastech vzdělávání. Například v sektoru vysokoškolského vzdělávání je nově možné vyjet s programem Erasmus+ do všech států světa. Sektor školního vzdělávání umožní dlouhodobé individuální výjezdy žáků již od 15 let věku. V oblasti odborného vzdělávání a přípravy mohou žáci nově vyrazit do zahraničí kromě odborných stáží také na soutěže.

Rozpočet programu Erasmus+ vzrostl oproti předchozímu období téměř dvojnásobně. Evropská komise alokovala na studijní výměny a mezinárodní projekty ve vzdělávání zhruba 26,2 miliard eur. Navýšený rozpočet podpoří až 10 milionů lidí, kteří se zúčastní zahraničních výjezdů. Evropský sbor solidarity bude v programovém období 2021-2027 operovat s rozpočtem přes jednu miliardu eur, který umožní účast více než 270 000 mladých lidí.

„Oba programy podporují mezinárodní spolupráci u všech stupňů vzdělávání a přinášejí do českého školství velmi cennou inspiraci ze zahraničí. Žákům a studentům, kterých bude díky navýšení rozpočtu Erasmus+ oproti předchozímu období ještě více, přinášejí tyto programy nové možnosti a hlavně cenné zkušenosti, které mohou při výměnných pobytech získat,“ hodnotí přínos evropských vzdělávacích programů ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

Dům zahraniční spolupráce, který oba programy v České republice spravuje, tento týden zahájil na oslavu nového programového období pětidenní putovní festival mezinárodního vzdělávání s názvem Příští stanice svět (ZDE). Symbolem i dějištěm celého festivalu je vlak, který v termínu 14.-18. září postupně navštíví Prahu, Plzeň, Liberec, Olomouc a Brno.

Dům zahraniční spolupráce (DZS) je příspěvková organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Jeho stěžejní činností je správa programů zaměřených na oblast mezinárodního vzdělávání a propagace českého školství v zahraničí. Více informací o aktivitách DZS naleznete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

19:15 Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

Zájem o využívání datových schránek neustále narůstá. Nedávno byla zřízena již miliontá datová schrá…