Stěžejním tématem byla diskuze o struktuře 9. rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa (2021-2027) a zhodnocení dosaženého pokroku ve vyjednávání návrhu jeho legislativního ukotvení. ČR podpořila navrhovanou strukturu rámcového programu, jež klade stěžejní důraz na přenos výsledků špičkového výzkumu do praxe v podobě podpory vývoje znalostně náročných produktů a služeb o vysoké přidané hodnotě. Rámcový program tedy poskytne mj. rozsáhlé příležitosti pro české podniky k posilování jejich mezinárodní konkurenceschopnosti a k uplatnění jejich zboží na evropských a globálních trzích.
V tomto kontextu ČR podpořila ustavení Evropské inovační rady, která bude novým nástrojem pro podporu evropských inovačních podniků. Zároveň umožní i kofinancování národních dotačních titulů členských států EU na podporu inovací za využití zdrojů rámcového programu „Horizont Evropa“. ČR přitom obecně podporuje posilování nástrojů tzv. „kofinancování“ národních výzkumných a inovačních programů za využití prostředků rámcového programu. Dojde tak k významnému rozpočtovému posílení dotačních titulů financovaných z výdajů státního rozpočtu a evropských prostředků.
V neposlední řadě ČR při vyjednávání podporuje i navýšení rozpočtu nástrojů, které v rámcovém programu napomohou k vyrovnávání rozdílů ve výzkumné a inovační výkonnosti napříč členskými státy EU. ČR proto velmi pozitivně kvituje návrh na zdvojnásobení rozpočtové alokace na tzv. „Widening“ a je připravena debatovat o dalším navýšení této alokace.
O rozpočtu rámcového programu „Horizont Evropa“ chce ČR vyjednávat v rámci celkového Víceletého finančního rámce EU pro léta 2021 až 2027, a to zejména ve spojitosti s přípravou kohezní politiky EU pro následující období.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva