MŠMT: V Bruselu jednala Rada EU pro konkurenceschopnost

29.09.2019 15:32 | Zprávy

Zástupci MŠMT se dnes zúčastnili jednání Rady EU pro konkurenceschopnost zasedající ve složení ministrů odpovědných za agendu výzkumu. Hlavními tématy jednání byla dlouhodobá strategie udržitelného růstu a synergie mezi devátým rámcovým programem EU pro výzkum a inovace „Horizon Europe“ (2021-2027) a dalšími unijními programy. Českou delegaci vedl zástupce vedoucího Stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu Jaroslav Zajíček.

MŠMT:  V Bruselu jednala Rada EU pro konkurenceschopnost
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

V rámci prvního bodu jednání Rady EU byla vedena diskuse na téma „Rozvoj naší ekonomické základny: vize dlouhodobé strategie udržitelného růstu“.

Tento dokument by se měl stát základem pro budoucí závěry finského předsednictví k udržitelnému růstu. Předsednictví proto vyzvalo členské státy, aby zvážily, zda mají stěžejní body dokumentu přispět k pracovnímu programu Evropské komise pro následující pětileté období. Česká republika takto navrhované priority podpořila a upozornila na skutečnost, že výzkum a inovace je nezbytné vnímat jako klíčový element přinášející znalostní řešení socioekonomických výzev, jimž čelí evropská populace, a měly by být reflektovány napříč sektorovými politikami EU. Je však potřeba zajistit správné nastavení implementace těchto priorit a stanovit jasné, ambiciózní a splnitelné cíle, které by přispěly k dlouhodobě udržitelnému rozvoji EU.

Druhý bodem jednání bylo téma „Balíček Horizon Europe: Synergie s ostatními programy“. V rámci toho balíčku se hovořilo tzv. „pečeti excelence“ (Seal of Excellence) tedy o možnosti finanční podpory vysoce kvalitních, nicméně doposud nefinancovaných návrhů projektů předložených do výzev rámcového programu „Horizon Europe“. Tyto projekty by měly být v budoucnosti financovány z alternativních zdrojů podpory, a to včetně Evropských strukturálních a investičních fondů. Česká republika považuje za důležité, aby posilování synergií mezi jednotlivými programy EU a sektorovými politikami EU, bylo i nadále podporováno zjednodušením a harmonizací administrativních a finančních pravidel, a v tomto ohledu podpořila myšlenku, aby se návrhy projektů jednou předložené do hodnotícího procesu rámcového programu „Horizon Europe“, stávaly automaticky kompatibilní s evropskými pravidly veřejné podpory.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

19:15 Úřad vlády: Datové schránky jsou u občanů stále oblíbenější, už si jich zřídili přes milion

Zájem o využívání datových schránek neustále narůstá. Nedávno byla zřízena již miliontá datová schrá…