MŽP: Stovky raků uhynuly v Beskydech na račí mor. Co dělat, aby se nešířil dál?

16.06.2018 21:04 | Zprávy

Několik stovek uhynulých raků nalezli pracovníci AOPK ČR, Správy CHKO Beskydy v kilometrovém úseku řeky Bečvy v Rožnově pod Radhoštěm. Následné laboratorní analýzy potvrdily podezření, že úhyn raků v oblasti Beskyd způsobil račí mor.

MŽP: Stovky raků uhynuly v Beskydech na račí mor. Co dělat, aby se nešířil dál?
Foto: mzp.cz
Popisek: Ministerstvo životního prostředí ČR

„Račí mor je vysoce nebezpečné infekční onemocnění, které přenášejí invazní nepůvodní druhy raků (zejména rak signální a rak pruhovaný) a může způsobit masové vymírání raka kamenáče a raka říčního. Invazní nepůvodní druhy raků jsou proti onemocnění ve většině případů imunní, ale může zahubit i je,“ říká vedoucí řešitel projektu zaměřeného na boj s invazními druhy raků Jitka Svobodová z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. V rámci projektu jsou doplňována data v mapovém prohlížeči o výskytů invazních druhů raků a ohnisek račího moru. Ten může sloužit jako velice cenný nástroj při preventivních zásazích proti dalšímu šíření a zejména při spolupráci dotčených orgánů, včetně místních rybářských svazů (více informací zde).

Český rybářský svaz Přerov okamžitě informoval o výskytu raka signálního a nebezpečí přenosu na původní druhy raků. Zároveň vyzval své členy k pečlivé dezinfekci rybářského vybavení a včasnému hlášení uhynulých raků. Informaci o situaci na Rožnovské Bečvě zveřejnila také AOPK ČR a zároveň vyzvala veřejnost k zasílání informací o výskytech raků a to zejména uhynulých jedincích (více informací zde).

Rady pro veřejnost: Co dělat, aby se račí mor nešířil dál?

Pokud se pohybujete v oblasti, kde se račí mor vyskytuje, tak prosím dodržujte následující pokyny:

  • Nesnažte se zachraňovat raky přesunem na jiná místa, naopak se tím přispívá k šíření račího moru do dosud nekontaminovaných toků.
  • Předměty, které se dostaly do kontaktu s vodou, jako jsou holinky či rybářská výstroj, důkladně dezinfikujte horkou vodou, Savem nebo řádným vysušením na slunci.
  • Nepřevážejte vodu z Rožnovské Bečvy na jiná místa (třeba kvůli zalévání zeleně, z vodohospodářských nebo rybářských potřeb). Voda je kontaminovaná sporami této plísně a můžete ohrozit zdravé raky.

Nevypouštějte nepůvodní raky z chovů do vodních toků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

senát

V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Vichřice loni poškodila na Jablunkovsku desítky tisíc stromů. A dnes je tam?

22:28 Lesy ČR: Vichřice loni poškodila na Jablunkovsku desítky tisíc stromů. A dnes je tam?

Porosty v Mostech u Jablunkova loni poškodila vichřice. Vznikla desetihektarová holá plocha. Lesy ČR…