MŽP reviduje zemědělské plochy pod dotacemi na ošetřování travních porostů

26.04.2020 21:31 | Zprávy

V současné době probíhá na regionálních pracovištích Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, na správách národních parků a na krajských a újezdních úřadech aktualizace podkladů v LPIS pro poskytování zemědělských dotací v rámci Agroenvironmentálně-klimatických opatření Programu rozvoje venkova 2014-2020 v gesci Ministerstva zemědělství.

MŽP reviduje zemědělské plochy pod dotacemi na ošetřování travních porostů
Foto: Ministerstvo životního prostředí
Popisek: Ministerstvo životního prostředí

 Agroenvironmnetálně-klimatická opatření jsou formy šetrného zemědělského hospodaření, které přispívají k zachování přírodně cenných obhospodařovaných území, přírodních zdrojů a biologické rozmanitosti. Mezi tato opatření patří i dotační podpora ošetřování travních porostů. Zemědělci, kteří pobírají tuto formu podpory, se zavazují plnit dotační podmínky obvykle na dobu pěti let.

Vyšší dotační podpora pro zemědělce při ošetřování travních porostů směřuje na pozemky s biologicky zvláště cennými travními porosty (například suché stepní trávníky či podmáčené louky), anebo na zvláště chráněné druhy ptáků a motýlů. Na těchto pozemcích jsou pak zemědělci zapojeni do tzv. nadstavbových titulů a zavazují se dodržovat náročnější podmínky hospodaření. Na ostatních pozemcích mohou zemědělci využít tzv. základní titul „Obecná péče o extenzivní louky a pastviny“ s méně striktními podmínkami a nižší podporou.

K datu 31. 12. 2019 skončil řadě zemědělců zapojených do ošetřování travních porostů závazek uzavřený v dobíhajícím programovém období 2014-2020. Předpokladem pro uzavření nových závazků je přehodnocení vhodnosti zařazení pozemků do jednotlivých titulů. Kromě požadavků na péči potřebnou k zachování či rozvoji cílového biotopu, nebo na ochranu cílového druhu, je při vymezování vhodných titulů posuzován i aktuální stav travního porostu a provozní možnosti a potřeby daného zemědělského subjektu. S podobnou revizí se již zemědělci setkali v roce 2015.

Podkladem pro současnou aktualizaci je vyhodnocení stavu mezi rokem 2015, kdy do opatření ošetřování travních porostů vstupovalo nejvíce hospodařících subjektů, a současným stavem. V roce 2015 byly do nadstavbové podpory zahrnuty i potenciálně vhodné plochy, u nichž se však kýženého zlepšení ne vždy dosáhlo.

Snahou resortu životního prostředí je nyní zacílit vymezení dotačních titulů na zemědělských pozemcích co nejefektivněji, s ohledem na požadavky konkrétního stanoviště a na doložitelný výskyt cílových druhů a biotopů. Očekáváme však, že ve většině případů bude při aktualizaci potvrzeno stávající vymezení a v případě změn půjde buďto o přeřazení v rámci nadstavbových titulů, anebo o přesuny mezi základní a nadstavbovou kategorií oběma směry.

Změny budou prováděny postupně v několika vlnách v průběhu následujících let, tak aby byly minimalizovány dopady na farmáře, kteří jsou v případě významnějších změn informováni regionálními pracovišti Agentury ochrany přírody a krajiny ČR nebo správami národních parků. Na příslušná pracoviště těchto organizací se také mohou farmáři obracet v případě dotazů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Lesy ČR splnily slib, daný po povodních, lidé už topí darovaným dřevem

22:03 Lesy ČR splnily slib, daný po povodních, lidé už topí darovaným dřevem

Celkem pět tisíc metrů krychlových palivového dříví darovaly Lesy ČR lidem z 35 severomoravských obc…