Náměstek ministra Smolek připomenul, že smluvní strany Římského statutu Mezinárodního trestního soudu mají povinnost plně se Soudem spolupracovat. „Ve své činnosti je Soud odkázán na vnitrostátní systémy vymáhání práva, proto musí smluvní strany Římského statutu přijmout vhodná opatření na národní úrovni pro efektivní spolupráci se Soudem a vyvarovat se nespolupráce.“ V této souvislosti náměstek Smolek vyzdvihl národní prováděcí právní úpravu v otázkách spolupráce s mezinárodními soudy, konkrétně zákon o mezinárodní justiční spolupráci.
Náměstek Smolek dále uvedl, že v roce 2015 Česká republika ratifikovala Kampalské změny Římského statutu. „Všechny zločiny podle Římského statutu Mezinárodního trestního soudu jsou v České republice upraveny v trestním zákoníku, včetně nové definice zločinu agrese. Některé zločiny podle Římského statutu, zejména genocida, jsou v trestním zákoníku definovány šířeji než v Římském statutu.“
Na prvním semináři pro státy východoevropské regionální skupiny se sešli účastníci z 20 zemí společně s představiteli Soudu a zástupci OBSE a Rady Evropy. Hlavním cílem semináře bylo posílení povědomí o režimu spolupráce dle Římského statutu. Dvoudenní seminář pokryl celou řadu témat, včetně ochrany svědků, spolupráci států při vyšetřování, budování národních kapacit, různé typy dobrovolných dohod, provádění právních předpisů, jakož i výhody plynoucí ze zapojení do systému Římského statutu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva