MZV: Zkrácení doby platnosti certifikátů v Rakousku a zhoršení situace na Ukrajině

31.01.2022 9:15 | Tisková zpráva

Přinášíme pravidelný souhrn změn týkajících se cestování do zahraničí a následných návratů do ČR. Tzv. cestovatelský semafor aktualizuje každý týden Ministerstvo zdravotnictví na základě dat ECDC. Změny v cestovatelském semaforu se týkají Polska a Rumunska.

MZV: Zkrácení doby platnosti certifikátů v Rakousku a zhoršení situace na Ukrajině
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Seznam zemí podle míry rizika nákazy aktualizovaný Ministerstvem zdravotnictví bude účinný od pondělí 31. ledna 2022. Polsko a Rumunsko se přesouvají z červené do tmavě červené kategorie, tedy do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy. Kompletní informace k podmínkám návratu do ČR pravidelně aktualizujeme na webu MZV ZDE. Zároveň připomínáme, že z důvodu šíření varianty omikron jsou stanovena přísnější pravidla pro vstup cizinců na území ČR (více ZDE).

Od 1. února 2022 Rakousko zkracuje dobu platnosti očkovacích certifikátů, předkládaných za účelem přístupu ke službám, na 180 dnů.

U osob po dovršení 18 let se platnost certifikátu zkracuje z 270 na 180 dnů, u osob mladších 18 let na 210 dnů. Příslušný právní předpis zatím nebyl publikován, takže podrobnosti nejsou známy. V případě ukončeného dvoudávkového očkování tedy bude od 1. února 2022 očkovací certifikát uznáván u osob starších 18 let po dobu 180 dnů od podání druhé dávky (dosud to bylo 270 dnů) a u osob mladších 18 let po dobu 210 dnů. Totéž platí i pro osoby očkované jednou dávkou vakcíny Janssen v kombinaci s jakoukoliv další očkovací látkou a pro osoby po očkování jednou dávkou za předpokladu, že alespoň 21 dní před očkováním byl proveden pozitivní PCR test na SARS-CoV-2 nebo před očkováním byla prokázána přítomnost neutralizačních protilátek - také v tomto případě bude očkovací certifikát uznáván u osob starších 18 let po dobu 180 dnů (dosud to bylo 270 dnů) a u osob mladších 18 let po dobu 210 dnů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Pálení čarodějnic. Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

19:28 HZS ČR: Pálení čarodějnic. Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

Poslední dubnová noc, známá jako Filipojakubská, patří k oblíbeným tradicím, zejména díky pálení čar…