MeSES: Doporučení ke krokům v oblasti zdravotní bezpečnosti a střednědobému výhledu pandemie viru SARS-CoV-2

18.02.2022 17:56 | Tisková zpráva

Mezioborová skupina pro epidemické situace dnes vydala stanovisko ohledně dalších kroků řízení pandemie SARS-CoV-2 v horizontu následujících měsíců.

MeSES: Doporučení ke krokům v oblasti zdravotní bezpečnosti a střednědobému výhledu pandemie viru SARS-CoV-2
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2

Experti upozorňují, že pandemie způsobila v uplynulých dvou letech Česku ohromné škody na životech, zdraví i hospodářství - rozsahem například větší, než součet veškerých škod způsobených živly za celou historii samostatné České republiky. Podle MeSES pak český stát nesmí připustit, aby se něco podobného opakovalo v budoucnu, a musí se poučit z dosavadního průběhu pandemie. Nadcházející období ústupu vlny omikron je podle expertů potřeba využít k přípravě na možná budoucí rizika, ať už spojená s návratem covidu na podzim 2022, vznikem nových variant viru, nebo s možností rozšíření úplně jiných virů v budoucnu.

Stanovisko MeSES pak doporučuje řadu konkrétních kroků v oblasti zdravotní bezpečnost. „Nenavrhujeme vůbec nic omezujícího pro veřejnost, ale naopak řadu kroků, které by měl udělat stát. Základem je udělat inventuru, co fungovalo, co ne, a připravit se na příště,” vysvětluje vedoucí skupiny, epidemiolog Petr Smejkal. „Jak píšeme ve stanovisku, i pokud by se covid vracel jen v mírné formě, není důvod si myslet, že to byla poslední pandemie v historii,” upozorňuje Smejkal.

Konkrétně skupina navrhuje udržet systém sledování cirkulujících virů, sledovat imunitní stav populace, upravit pandemické plány a systematicky sledovat situaci v zahraničí. Stanovisko také zdůrazňuje, že na zvládnutí pandemie v Česku se naprosto zásadním způsobem podílela Armáda ČR, která se často ukázala jako jediná složka státu s dostatečnými schopnostmi v oblasti řízení procesů, logistiky a koordinace. „Varujeme před scénářem, kdy se AČR vzhledem ke zlepšení situace z řešení problému stáhne, ale nedojde k žádnému přenosu znalostí a kompetencí. S ústupem epidemie je nutné zajistit zlepšení a rozvoj klíčových kompetencí u jiných složek státu u nichž chyběly, a to s využitím zkušeností a expertizy armádních expertů,” uvádí experti ve stanovisku. “Pokud lidé z armády prostě odejdou, ale nikdo je nenahradí, hrozí, že zase budeme opakovat stejné chyby,” vysvětluje Jan Kulveit, expert na globální rizika, který působí na Oxfordské univerzitě, a nově i na Univerzitě Karlově v Praze.

Skupina MeSES doporučuje personálně i finančně posílit i další složky státu, které se podílí na pandemické připravenosti. „Samozřejmě chápu, že státní rozpočet je v ohromném deficitu, ale přijde mi úplně absurdní, když se v současné situaci uvažuje třeba o osekání prostředků pro hygieny nebo ÚZIS. Nedává to ekonomicky vůbec žádný smysl - když si vezmete, kolik stojí třeba týden pandemie jen na nižším výběru daní, tak takové škrty ve skutečnosti ten deficit státního rozpočtu zhorší, pokud budeme pandemii zvládat byť jen o malinko hůř. V žádné analýze nákladů a přínosů to nemůže vyjít jako efektivní úspora,” dodává Kulveit.

V podobném duchu zdůrazňuje viroložka Ruth Tachezy na nutnost sledovat, jak se virus mění. „Je třeba posílit a udržovat kapacitu pracovníků především v SZÚ, kteří by dlouhodobě měli sledování provádět. Je třeba sekvenovat alespoň 10 % všech pozitivních záchytů, abychom měli přehled, co se s virem děje. Již dvakrát se nám vymstilo, že systém sledování cirkulujících kmenů nebyl funkční.”

V závěru stanoviska skupina zdůrazňuje důležitost pravdivé a otevření komunikace. Věcně hovořit o nákladech spojených s prevencí rizik a přípravou na jejich řešení podle mezioborové skupiny může předcházet jejich možné skandalizaci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

22:31 VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

V jakých případech jsou hrazeny služby nutričního terapeuta zdravotní pojišťovnou?