Letištní včely pomáhají kontrolovat, zda se v okolí letiště nevyskytují znečišťující látky z jeho provozu. Hlavním produktem včelího biomonitoringu je med a plástvový pyl. Letištní med je každoročně zasílán na chemický rozbor do akreditované laboratoře Výzkumného ústavu včelařského. „Ta potvrdila, že letištní med splňuje, stejně jako v loňském roce, nejen normy potravinářské legislativy, ale i přísné kvalitativní požadavky pro dětskou výživu,“ komentovala výsledky Eva Říhová, ředitelka pro Životní prostředí Letiště Praha. Vzorek byl zanalyzován z hlediska obsahu vody, cukrů a kontrolní látky HMF, jejíž přítomnost ukazuje na míru aktivity enzymů v medu. Právě aktivita enzymů je jedním z důvodů, proč je med tak ceněn.
Posunem vpřed je letošní zisk zlaté medaile v soutěži, kterou vyhlašuje Český svaz včelařů ve spolupráci s Výzkumným ústavem včelařským v Dole. Během klání se posuzovaly nejen fyzikálně-chemické vlastnosti medu, ale také jeho senzorické vlastnosti, správnost etikety či celkový estetický dojem. Kromě získaného diplomu bude toto ocenění přímo na obalu sklenice připomínat zlatý hologram.
Letiště Praha úspěšně využívá chov včel k biomonitoringu životního prostředí v okolí Letiště Václava Havla Praha již třetím rokem. V současné době chová pro tyto účely ve svém areálu pět včelstev.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva