Mezinárodní den rodiny – ombudsman pomáhá již 20 let

20.05.2020 17:07 | Zprávy

Mezinárodní den rodiny se slaví 15. května již od roku 1994. V činnosti ombudsmana se různé aspekty rodiny prolínají napříč agendami. Ať už se to týká oblasti řešení podnětů vůči orgánům sociálně-právní ochrany dětí, návštěv v zařízeních pro děti a mladistvé, pomoci při problémech s bydlením, slaďování rodinného života a práce, řešení exekucí vedených proti nezletilým nebo pomoc v případech s domácím násilím.

Mezinárodní den rodiny – ombudsman pomáhá již 20 let
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Jen za rok 2019 jsme pomohli a poradili 264 rodinám, které se na nás obrátily v různých životních situacích. Nejčastěji se jednalo o podněty týkající se činnosti orgánů sociálně-právní ochrany dětí. Pomáhali jsme například dětem, jejichž zájmy měl hájit poručník, který tak však nečinil. Pomáhali jsme rodičům se zdravotním postižením, kteří bojovali za právo vychovávat své děti. Pomáhali jsme dětem a rodičům v nesnázích.

Od roku 2006 máme v kompetenci dohled nad místy, kde jsou lidé omezeni na svobodě. Pod tím se skrývají také dětské domovy nebo zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Od té doby naši kolegové objíždějí pravidelně zemi a kontrolují, zda jsou dodržována práva dětí, které z různých důvodů nemohou vyrůstat v rodině – na zprávy z těchto návštěv se můžete podívat ZDE.

Dlouhodobým tématem, ve kterém jsme díky vytrvalosti nakonec slavili úspěch, byly dětské exekuce. Ať už se týkaly dětí, které vyšly z dětských domovů a obce po nich vymáhaly dluhy na poplatcích za komunální odpad, nebo případy dětí, na které si rodiče napsali úvazky u telefonních operátorů, jež pak neplatili a ti je vymáhali po dětech.

Za uplynulých dvacet let existence jsme řešili zhruba 1200 stížností týkající se školství a vzdělávání. U předškolního vzdělávání jsme se obvykle zabývali nepřijetím dítěte do mateřské školy, u středních škol bývá zase hlavním tématem šikana nebo vzdělávání dětí se speciálními potřebami. Zabývali jsme se také slaďováním rodinného a pracovního života, aby mohly rodiny trávit více času pohromadě.

Každý rok také vyřídíme množství podnětů týkající se bydlení. Třeba když někomu nechce stavební úřad povolit stavbu domu nebo když už dům stojí, ale do práv jedné rodiny zasahuje soused nepovolenou stavbou, nelegálním odběrem podzemních vod nebo naopak vypouštěním vod odpadních.

Kromě nejmladších pomáháme také těm nejstarším, to když kontrolujeme podmínky v léčebnách dlouhodobě nemocných, v domovech pro seniory nebo v neregistrovaných sociálních zařízeních. Naše práce se dotýká skoro všech aspektů rodinného života. Pomáháme všem bez rozdílu již 20 let.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

11:14 Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

Podle výsledků Sčítání 2021 žila polovina obyvatel Česka v obci, kde měla v době narození své bydliš…