„Vzhledem k faktu, že fosilních zdrojů bude v budoucnu stále ubývat a bude nutné snižovat závislost na těchto zdrojích, poroste poptávka po ekoinovacích. Ty se stanou hlavním tahounem rozvoje regionů, na nich bude stát diverzifikace ekonomiky a vytváření nových pracovních příležitostí především ve venkovských oblastech. Rozvoj nových hodnotových řetězců, které využívají obnovitelné biologické zdroje, a to od primárních produktů až po finální výrobky, bude záviset také na propojení firem z různých zemí. Týkat se bude především oborů s vysokou přidanou. V současné chvíli takovéto propojení v Dunajském regionu chybí,“ objasnila Pavla Břusková, prezidentka Národní klastrové asociace ČR.
„Klastry hrají významnou roli v rozvoji nových oblastí vývoje, ve sdílení a synergiích, které jsou k tomu zapotřebí,“ doplnila Pavla Břusková důvod, proč byla Národní klastrová asociace pověřena organizací konference.
Výstupem tříletého projektu, financovaném Evropskou unií, bude stanovení společné klastrové strategie pro obory využívající obnovitelné biologické zdroje a vytvoření nových metod a nástrojů pro meziklastrovou spolupráci.
Strategii přechodu z tradiční ekonomiky využívající fosilní paliva na bioekonomiku na konferenci potvrdili i zástupci Úřadu vlády ČR a Ministerstva zemědělství ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV