Ministerstvo kultury: Antonín Staněk přijal velvyslance Velké Británie

14.01.2019 12:54 | Zprávy

Ministr kultury Antonín Staněk se dnes 14. ledna 2019 v Nostickém paláci setkal s velvyslancem Velké Británie J.E. panem Nickem Archerem, který v České republice působí od ledna 2018.

Ministerstvo kultury: Antonín Staněk přijal velvyslance Velké Británie
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ministerstvo kultury

Setkání bylo příležitostí k diskusi o aktuální spolupráci v oblasti kultury mezi oběma zeměmi. Obě strany ocenily vysokou úroveň vzájemných vztahů a projevily zájem ji zachovat i v budoucnu. „Rád bych využil této příležitosti a zdůraznil, že vztahy mezi našimi zeměmi jsou tradičně přátelské a na dobré úrovni. Velmi mne těší, jak bohatá je dosavadní spolupráce mezi našimi kulturními institucemi. V této souvislosti bych rád zmínil například výstavu sochaře Antony Gormleyho v Národní galerii nebo krásnou výstavu Domečky pro panenky z Victoria and Albert Musea, kterou hostilo Uměleckoprůmyslové museum v Praze,“  řekl v úvodu setkání  ministr Staněk.

V oblasti profesionálního umění zmínil ministr úzkou spolupráci s Českou filharmonií, která koncertuje ve Velké Británii v pravidelných intervalech 1 – 3 roky. Od roku 1990 navštívil orchestr tyto ostrovy již 18krát. Orchestr se pravidelně zúčastňuje prestižních hudebních festivalů v Edinburghu a BBC PROMS v Londýně. V oblasti památkové péče spolupracuje Česká republika s Velkou Británií na nadnárodní nominaci na Seznam světového dědictví UNESCO „Slavné lázně Evropy – Great Spas of Europe“. Revidovaný návrh nadnárodní sériové nominace Významných evropských lázeňských měst, kterou koordinuje ČR, a do které je dále zapojeno Německo, Rakousko, Belgie, Francie, Itálie a Velká Británie, byl předložen v září 2018 Centru světového dědictví pro tzv. kontrolu úplnosti nominační dokumentace. V současnosti prochází nominace posledními korekturami před tiskem. Dne 22. ledna 2019 bude podepsána oficiálními zástupci všech sedmi předkladatelských zemí a oficiálně předložena  dne 23. 1. 2019 Centru světového dědictví do příštího hodnotícího cyklu nominací pro zápis na Seznam světového dědictví.

Ministr kultury Antonín Staněk  při dnešním setkání připomněl i další  příspěvkové organizace MK ČR, které  spolupracují s britskou stranou; například Památník Lidice, který má velmi úzký vztah k Velké Británii.  Památník Lidice vznikl na místě bývalé obce Lidice, která byla vyhlazena nacisty dne 10. června 1942. Již 6. září 1942 vznikla ve Velké Británii ve Stoke-on-Trent iniciativa Lidice Shall Live, kterou založil Barnett Stross. Její členové, počínaje průmyslníky a nejchudšími horníky konče, přispívali na obnovu zničených Lidic. Po skončení války přivezli vybranou finanční částku do Československa a díky této sbírce dnes existuje nová obec Lidice. Barnett Stross posléze inicioval i založení Růžového sadu a Lidické sbírky moderního umění.

Dalšími příspěvkovými organizacemi MK jsou např. Národní galerie v Praze, Památník Terezín, Národní knihovna nebo Moravská zemská knihovna.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní tři zpřístupněné jeskyně –Výpus…