Ve srovnání s rozpočtem schváleným pro rok 2021 jde o snížení o 0,85 %. Tato opatření se nijak nedotknou příspěvkových organizací ministerstva kultury (Národní muzeum, Národní divadlo, Národní galerie Praha, Valašské muzeum v přírodě atd.). Celková částka činí 0,922 miliardy korun.
Z toho 50 procent v odložených investičních výdajích, 33 procent v dotačních titulech a 15 procent v platech (nenavyšování platů) a 2 procenta v provozu.
Je třeba zdůraznit, že ani původní návrh rozpočtu ministerstva kultury, který jsme přepracovávali, nezaznamenal ve všech ukazatelích růst výdajů, oproti roku 2021. Kulturní služby a podpora živého umění byla navržena v částce 1,122 miliardy korun, přičemž v roce 2021 to bylo 1,403 miliardy korun. Ani záchrana a obnova kulturních památek nebyla plánována v původním návrhu rozpočtu ve stejné výši jako v roce 2021.
Odložené investiční výdaje ve výši 510 milionu korun neznamenají v žádném případě rezignaci na realizaci projektu jako je revitalizace Invalidovny či rekonstrukce Nové scény Národního divadla, jde pouze o zařazení skutečných výdajů v case. Krácení dotačních titulů ministerstvo uvážilo velmi odpovědně tak, aby zůstaly zachovány funkční principy podpory živého umění i památkové péče. Vláda bude i nadále směřovat k 1 % státního rozpočtu do roku 2025.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva