Na základně v německém Baumholderu absolvovali jako první Češi kurz „K9 Tactical Combat Casualty Care“ (první pomoc pro služební psy v boji), který organizovala americká armáda.
Služební psi nejsou při nasazení nijak chráněni proti střelbě nebo jinému poranění. Je proto na jejich psovodovi, aby si v případě zranění svého svěřence uměl poradit a pokusil se ho zachránit. Donedávna neexistovaly metodické pokyny traumatologické péče na bojišti pro služební psy, až v roce 2019 je vypracoval nově vzniklý Výbor pro péči o bojové zraněné psy.
Jedná se o systém K9TCCC, který vychází z výcviku vojáků americké armády TCCC (Tactical Combat Casualty Care). Ten definuje přednemocniční traumatologickou péči o zraněné a nejčastější příčiny úmrtí na bojišti. V průběhu let vznikl algoritmus v poskytování péče pro kriticky raněné pacienty, který se neustále vyvíjí. K9TCCC je tedy přizpůsoben bojišti a jedinečným způsobem upravuje techniky TCCC tak, aby kompenzoval anatomické a fyziologické rozdíly specifické pro psy. Zaměřuje se na jednoduché a v terénu ověřené lékařské zákroky, které mají eliminovat úmrtí, a zvýšit tak šanci přežití psů.
„Během výcviku jsme drilovali algoritmus záchrany, v přesném pořadí prováděli zákroky. Například nejdříve musíte psovi nasadit náhubek. Pak zkontrolujete, zda masivně nekrvácí, jak dýchá, jaký je krevní oběh, jestli nemá zraněnou hlavu, není podchlazený a vše postupně řešíte,“ vysvětlil major František Hanslík, kynolog Vojenské policie.
Kurz je rozdělen do tří základních fází: Care Under Fire (zdravotní péče pod palbou nepřítele), Tactical Field Care (zdravotní péče mimo dosah přímé palby nepřítele) a Tactical Evacuation Care (taktický odsun). „Záchranu jsme prováděli na "modelech" psů, které se po zranění chovaly naprosto realisticky (včetně krvácení, dýchání apod.). Aby byl výcvik co nejvíce podobný skutečnosti, pracovalo se přímo v terénu, pod neustálou střelbou a výbuchy, na které jsme jako cvičící museli takticky reagovat,“ dodal major Hanslík.
Na závěr kurzu K9TCCC byli certifikováni tři Vojenští policisté a jeden příslušník vojenského veterinárního ústavu Hlučín jako první účastníci tohoto kurzu z České republiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva