Doposud bylo příjemcům z fondů EU proplaceno 535,5 miliard korun, tj. 81,2 % všech prostředků v končícím období.
„Česká republika byla dosud v čerpání úspěšná a dlouhodobě se umísťuje v žebříčku čerpání členských státu na předních místech. Pro letošní rok se také podařilo s předstihem v létě splnit pravidlo n+3 a tudíž nepřijdeme o žádné finanční prostředky z alokace na rok 2019. Vzhledem k tomu, že se programy pro období 2014-2020 blíží k závěrečné fázi, je nyní třeba zaměřit se na rizika spojená s úspěšným dočerpáním přidělené alokace. V tomto ohledu bude rok 2023 rozhodující,“ uvedla náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů, mezinárodních vztahů a cestovního ruchu Daniela Grabmüllerová.
Na jednání byla členům Rady pro fondy EU na pracovní úrovni předložena „Zpráva o rizicích implementace programů v roce 2022“. Z ní vyplývá, že současná situace ohrožuje u některých programů úspěšné dočerpání alokace z období 2014-2020. Nejen z důvodu navyšování cen a prodlužováním termínu plnění veřejných zakázek hrozí riziko odstupování od realizace projektů u vysokého počtu projektů.
Zároveň má současný vývoj ekonomiky vliv na nedostatečný zájem o některé oblasti podpory. Řešením je, aby řídící orgány podnikly co nejdříve potřebné kroky k administrování všech projektů a přijatých žádostí o platbu a zintenzivnili komunikaci s příjemci. Pro část prostředků je nutné najít nové pokrytí nebo využít flexibilitu a další dostupné nástroje, např. FAST CARE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva