Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Na stravu zdarma budou mít nově nárok i děti z mateřských škol

14.03.2021 21:38 | Zprávy

Na obědy a svačiny zdarma budou mít od příštího školního roku nárok i děti v mateřských školách v Karlovarském a Ústeckém kraji. MŠMT tak chce motivovat sociálně slabé rodiny, aby dávaly děti do školek.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Na stravu zdarma budou mít nově nárok i děti z mateřských škol
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

Prostřednictvím neziskových organizací a nadací spolupracujících se školami takto ministerstvo rozdělí v následujícím školním roce 20 milionů korun.

Z mnoha výzkumů bylo doloženo, že čím dříve do předškolního vzdělávání dítě nastoupí, tím více se eliminuje riziko odkladu školní docházky, zvýší se jeho šance na pozdější úspěšnost v základním vzdělávání a omezí se předčasný odchod ze vzdělávání. Podpora v podobě celodenního stravování zdarma bude určena pro děti už od čtyř let, které navštěvují školky všech zřizovatelů, tedy včetně soukromých a církevních.

Finance budou rozdělovány prostřednictvím výzvy určené neziskovým organizacím a spolkům zaměřeným na sociální pomoc, které potom ve spolupráci s mateřskou školou vytipují děti z potřebných rodin. Týká se to nejen rodin, které si kvůli dlouhodobé  či dočasné nepříznivé finanční situaci nemohou dovolit platit dítěti stravné, ale také například poplatek za školku nebo kroužky a výlety pořádané v rámci předškolního vzdělávání. Tato forma spolupráce se MŠMT již osvědčila u projektu obědů zdarma pro žáky ZŠ ze sociálně slabých rodin.

K poskytování přesnídávek, obědů a svačin zdarma i v mateřských školách byly v první fázi vybrány Karlovarský a Ústecký kraj, kde je potřebných rodin nejvíce. Po pilotním ověření se bude projekt upravovat a rozšiřovat. Zvýšit podíl dětí v předškolním vzdělávání je jednou z priorit Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+.

Celý text výzvy najdete ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Co takhle zajistit důstojné mzdy občanům ČR?

Vy řešíte snížení vašich mezd, ale já vidím hlavní problém v tom, že většina lidí v ČR má mzdy nízké a celkově je tu velmi nízká životní úroveň, který se nezlepšuje. Co s tím hodláte dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Česko sklidilo úspěch na FITUR Madrid 2025, zájem Španělů o tuzemsko trvá

7:23 CzechTourism: Česko sklidilo úspěch na FITUR Madrid 2025, zájem Španělů o tuzemsko trvá

FITUR Madrid 2025, největší veletrh cestovního ruchu pro španělsky mluvící země, letos přivítal reko…