V Srbsku a v Černé Hoře došlo za poslední týden k vysokému nárůstu počtu nakažených, který nyní činí více než 50 pozitivních případů na 100 tisíc obyvatel. Česká republika proto tyto země přesunula ze zelené kategorie do kategorie červených mimo unijních zemí, kde je vysoké riziko nákazy a pro které platí specifické podmínky stanovené ochranným opatřením (ZDE - obyvatelé těchto zemí k nám mohou cestovat jen z důvodů uvedených v ochranném opatření a za podmínky absolvování testu na COVID-19 s negativním výsledkem, nebo podrobení se karanténě).
Vysoké riziko nákazy přetrvává také ve Švédsku, kde trvá nepříznivá epidemiologická situace. Po návratu ze zemí EU z červené kategorie je nutné prokázat se testem na covid-19 s negativním výsledkem, nebo nastoupit do karantény. Toto ochranné opatření platí jak pro české občany, tak pro občany z těchto zemí EU, kteří mohou do ČR cestovat i za účelem turismu.
Na přicestování ze zelených zemí s nízkým rizikem nákazy se nevztahují žádná omezení.
Parametry a kritéria vychází z hodnocení epidemiologických kritérií pro každou zemi. Kritériem je počet nově nakažených osob na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní. Na systému hodnocení rizika spolupracují odborníci z řad epidemiologů, z ministerstva zdravotnictví, krajských hygienických stanic, z ministerstev vnitra a zahraničních věcí. Systém hodnocení rizika, tzv. Semafor, se aplikuje od 15. června 2020.
Další informace ohledně cestování z a do zemí mimo EU naleznete na stránkách MZV ČR (ZDE).
Seznam evropských zemí (ZDE) podle míry rizika nákazy bude dále aktualizován na základě aktuální epidemiologické situace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva