V oblasti přestává platit zákaz lovu volně žijící zvěře, končí zákaz vstupu veřejnosti mimo vyznačené cesty. Předem proškolení myslivci mají za úkol intenzivně lovit prasata divoká, aby snížili jejich počet a tím zamezili možnosti šíření nákazy. Klíčové je, aby myslivci také aktivně vyhledávali uhynulé kusy prasat divokých a odstraňovali je, protože uhynulé kusy můžou být významným zdrojem nákazy pro ostatní prasata divoká.
Africký mor prasat je velmi nebezpečný a nakažlivý i pro prasata domácí, způsobuje jejich téměř 100% úmrtnost. V případě, že se tato nemoc dostane do chovu domácích prasat, musí být všechna prasata utracena a neškodně zlikvidována, což pro chovatele představuje obrovské finanční náklady. Nákaza se na člověka nepřenáší.
V tzv. pásmu infekce platil zákaz pohybu veřejnosti v přírodě mimo vyznačené cesty. Tento striktní zákaz s novým nařízením přestává platit. Spolu s vydáním mimořádného veterinárního opatření vyzývá Ministerstvo zemědělství a Státní veterinární správa občany, aby omezili procházky do volné přírody mimo vyznačené cesty v zasažené oblasti. Usnadní tak myslivcům bezpečný a efektivní lov, který povede k zásadnímu snížení hustoty populace prasat divokých.
Myslivost je činnost, jejíž součástí je i péče o zdravotní stav zvěře. Lovem myslivci odstraňují z populací slabé, nemocné a nežádoucí jedince. Myslivecká komunita tak plní celospolečenskou funkci a brání rozšíření nebezpečné choroby do domácích chovů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva