Ministerstvo životního prostředí: Vláda schválila aktualizovanou koncepci výzkumu, vývoje a inovací

07.02.2023 10:32 | Tisková zpráva

MŽP dlouhodobě podporuje aplikovaný výzkum, experimentální vývoj a inovace v oblasti životního prostředí včetně udržitelného rozvoje a změny klimatu. Do rezortu životního prostředí patří pět výzkumných organizací (CENIA, ČGS, ČHMÚ, VÚV TGM, VÚKOZ). Třetím rokem už probíhá čtyřmiliardový dotační program Prostředí pro život, který cílí na finanční pomoc projektům ve veřejném zájmu, na nové postupy, environmentální technologie a ekoinovace s vysokým potenciálem pro rychlé uplatnění v praxi.

Ministerstvo životního prostředí: Vláda schválila aktualizovanou koncepci výzkumu, vývoje a inovací
Foto: Ministerstvo životního prostředí
Popisek: Ministerstvo životního prostředí

Aktualizovaná koncepce výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI) reaguje na nové poznatky i potřeby společnosti v oblasti ochrany životního prostředí, klimatu a udržitelného rozvoje. Jejím cílem je vytvořit dobré podmínky pro rozvoj výzkumu, vývoje a inovací v oblasti životního prostředí, ochrany přírody a ochrany klimatu. Tedy rozšiřovat a neustále aktualizovat znalostní základnu pro zajištění zdravého, bezpečného a odolného životního prostředí pro kvalitní život lidí v ČR a udržitelný rozvoj společnosti, k efektivnímu využívání přírodních zdrojů a k minimalizaci rizik plynoucích z lidské činnosti pro životní prostředí a klima. Větší důraz než doposud klade koncepce na oblast inovací zejména pro šíření nových znalostí, postupů, technologií a technik do rozvoje společnosti, především její udržitelnosti.

Aktualizovaná koncepce vychází z nejnovějších strategických materiálů v oblasti životního prostředí na evropské i národní úrovni, jakými jsou zejména Zelená dohoda pro Evropu, Osmý akční plán EU pro životní prostředí, Evropský klimatický pakt a Státní politika životního prostředí ČR do roku 2030 s výhledem do 2050. Nastavená je tedy tak, aby ČR mohla plnit své závazky v EU a v kontextu celosvětového snažení přispívala ke snížení dopadů lidské činnosti na klima a biologickou rozmanitost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokrastinace 2.0: proč utíkáme do aplikací místo do reality

14:30 Prokrastinace 2.0: proč utíkáme do aplikací místo do reality

Známe to všichni. Deadline se blíží, důležitý úkol čeká, ale my místo práce zíráme do telefonu.