„Propuštění Petra Jaška je pro mě velkým úspěchem české diplomacie a je vidět, že jednání se súdánskou stranou se vyplatila, i když to byl běh na dlouhou trať. Děkuji všem, kteří se na něm podíleli, především neúnavné práci naší velvyslankyně V. Kuchyňové Šmigolové a jejím kolegům z české ambasády v Egyptě, kteří pravidelně jezdili za panem Jaškem do vězení, jednali s úřady a účastnili se soudních stání. Velmi nám pomohl i švýcarský velvyslanec v Chartúmu, který se případu rovněž osobně věnoval. Jsem opravdu nesmírně rád, že se nám dnes Petra Jaška podařilo přivézt zpět domů a že se může vrátit ke své rodině,“ řekl ministr Zaorálek.
V Chartúmu jednal ministr Zaorálek se súdánským ministrem zahraničí Ibrahimem Ghandourem a prvním viceprezidentem Bakrim Hassanem Salehem. Cesta šéfa české diplomacie navázala na předchozí jednání českých diplomatů se súdánskou stranou. Součástí dohody o propuštění Petra Jaška je restart česko-sudánských vztahů v oblasti ekonomiky, bezpečnosti, migrace, terorismu nebo ochrany historických památek.
Petr Jašek byl v Chartúmu 29. ledna 2017 odsouzen k 20 letům odnětí svobody mimo jiné za špionáž a vyzvědačství. V Súdánu byl P. Jašek zadržován od prosince 2015. Ministerstvo zahraničních věcí ČR, které se tímto případem od počátku intenzívně zabývalo na nejvyšší úrovni, již v minulosti vyjádřilo přesvědčení, že uvedené soudní rozhodnutí nenacházelo oporu ve zjištěních skutkového stavu.
Petr Jašek v následujících dnech projde řadou lékařských vyšetření a bude se věnovat rodině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva