Mladí novináři ze střední Evropy míří opět na Vysočinu

16.08.2012 9:31 | Zprávy

Čtyři desítky mladých lidí z České republiky, Slovenska a Ukrajiny se od neděle 19. srpna budou v Havlíčkově Brodě týden věnovat základům žurnalistiky, ale také historii, kultuře a současnosti střední Evropy. To vše v rámci osmého ročníku Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského 2012.

Mladí novináři ze střední Evropy míří opět na Vysočinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Hlavním tématem osmého pokračování akce budou slovensko-české vztahy, a proto do Brodu přijede hned trojice zástupců Slovenska. Vedle zajímavých hostů budou mít účastníci možnost setkat se v jednotlivých worshopech také s předními českými a slovenskými mediálními odborníky.

„Namátkou mohu připomenout, že televizní skupinu povede mimo jiných Stanislava Benická, slovenská televizní odbornice, skupina rádio se může těšit na zpravodaje Radiožurnálu Ľubomíra Smatanu a Petra Sehnoutku. Skupinu web bude školit vedle Pavlíny Kvapilové i Tomáš Hodboď ze sekce nových médií v České televizi, ale také Jiří Reichl, tiskový mluvčí Úřadu práce ČR, nebo Petr Závozda z Lidových novin, který se jinak bude věnovat především skupině tisk. Určitě atraktivní hosty má tradičně skupina PR a marketing, ať už je to Dana Daňová, osobnost cestovního ruchu za rok 2011, přední český a světový fotograf Tomki Němec nebo Pavel Drška, odborník na marketing na sociálních sítích,“ přibližuje některé z lektorů Milan Pilař, spoluautor projektu žurnalistické školy.

Týdenní program není určený pouze účastníkům školy, odpolední a podvečerní debaty a přednášky může zdarma navštívit kdokoli.

V pondělí 20. srpna se mohou zájemci o historii setkat s americkým historikem Benjaminem Frommerem, autorem knihy Národní očista, který se bude věnovat tomuto tématu v přednášce Národní očista v mezinárodním kontextu. Americký den na letní škole doplní Sherry Keneson-Hall, kulturní attaché Velvyslanectví USA v Praze, svou přednáškou Veřejná diplomacie v mediálním světě.

Tradičním partnerem akce je Rakouské kulturní fórum a Velvyslanectví Rakouské republiky v Praze, díky němuž letos přijede rakouský novinář Konrad Kramar z deníku Kurier, který se ve svém vystoupení Mezi uražeností a ignorancí zaměří v úterý 21. srpna odpoledne na rakousko-české vztahy v médiích. Večerní program pak vyplní beseda se sedmým patriarchou církve čs. husitské, novinářem a spisovatelem Janem Schwarzem nazvaná Život v pytli.

Ve středu 22. srpna odpoledne odhalí Martin Stašek ze Zastoupení Evropské komise v České republice „Evropské mýty“ a úlohu médií při jejich vzniku i vyvracení. Na večer přijal pozvání Polského institutu v Praze polský publicista a autor knihy Pepíci, Mariusz Surosz, který přiblíží Historickou reportáž jako žánr novinářské práce a samozřejmě bude hovořit o své knize, v níž přibližuje polskému čtenáři české osobnosti podobně jako jeho kolega Mariusz Szczygiel v knize Gottland.

Ve čtvrtek 23. srpna odpoledne seznámí zájemce s prací zahraničního zpravodaje v Česku německý novinář a spolupracovník agentury DPA v Praze, Michael Heitmann.                 

Večer pak Ladislav Snopko, slovenský dramaturg a publicista, odstartuje setkání se slovenskými hosty svým vystoupením nazvaným Gorila, antigorila a vliv marketingu a médií na předvolební kampaň.

V pátek 24. srpna si nejprve vezme na tapetu média slovenský novinář a zakladatel tiskové agentury SITA Pavol Múdry v přednášce s besedou nazvanou Bulvarizace, etika a svoboda médií a mladí novináři. Večer pak bude moderovat Pavlína Kvapilová z České televize debatu nazvanou Podoby práva a bezpráví v médiích s Lucií Žitňanskou, bývalou ministryní spravedlnosti vlády Slovenské republiky.

O Spoluzodpovědnosti médií na rasistických náladách v ČR bude hovořit v sobotu 25. srpna ve svém workshopu česká dokumentaristka a publicistka Tereza Reichová, doplní ho také projekcí částí svých dokumentů. Týdenní program pak uzavře večerní debata s Věrou Jourovou, bývalou náměstkyní ministra pro místní rozvoj nazvaná Médii přepsaný životopis.

Hlavními partnery týdenní školy v Havlíčkově Brodě jsou nadace Friedrich Ebert Stiftung, Americké centrum při Velvyslanectví USA v Praze, Rakouské kulturní fórum v Praze, Zastoupení Evropské komise v Praze, Polský institut v Praze, Slovenský institut v Praze a Velvyslanectví Spolkové republiky Německo.

Mediálními partnery akce jsou online deník Česká televize, Lidové noviny, Český rozhlas 1 Radiožurnál.

Regionálními partnery Český rozhlas Region, Deník, Jihlavské listy, online deník Vysočina-news.cz a televize HBin.

Dalšími partnery akce jsou město Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina, Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě, Bosch Diesel Jihlava, PSJ, a. s., nakladatelství Fragment, Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, a. s., Plastia, s. r. o., a Ladislav Křesťan – zahradnictví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tiskovky.info

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo vnitra: Listina základních práv a svobod nebo zákon o zániku ČSFR. Česko má nové archivní kulturní památky

22:08 Ministerstvo vnitra: Listina základních práv a svobod nebo zákon o zániku ČSFR. Česko má nové archivní kulturní památky

Seznam mimořádně významných archiválií České republiky se rozšířil o pět nových archivních kulturníc…