Moravskoslezská vědecká knihovna: Březen bude i u nás měsícem čtenářů

25.02.2022 19:33 | Tisková zpráva

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě se i v letošním roce zapojí do celostátní akce na podporu čtenářství s názvem „Březen – měsíc čtenářů“. Při této příležitosti připravila pro příznivce řadu akcí i malé dárky pro své čtenáře.

Moravskoslezská vědecká knihovna: Březen bude i u nás měsícem čtenářů
Foto: MSVK
Popisek: Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě

„V průběhu měsíce března chceme našim čtenářům věnovat pár drobností. Půjde například o čtenářský průkaz v mobilu, což je drobné ulehčení přístupu ke službám,“ říká Libuše Foberová, ředitelka MSVK. Dalším dárkem je zkušební přístup do databáze ProQuest One Literature, která je jedinečným zdrojem o anglické literatuře a obsahuje tři miliony textů a záznamů. „Dále mohou naši čtenáři nově využívat i databázi SAGE Research Methods, což je dokonalá knihovna metod s více než tisícem knih, referenčních děl, článků a instruktážních videí od předních světových akademiků z oblasti společenských věd, včetně největší sbírky knih o kvalitativních metodách, která je k dispozici online od jakéhokoli vědeckého vydavatele,“ dodává Libuše Foberová.

Doprovodný program měsíce čtenářů startuje v MSVK hned prvního března, a to kurzem Trénování paměti, další tři ukázkové lekce pro veřejnost se pak budou konat 14. a 16. března.

Na druhý březen je připravena online konference Máte správné informace?, na níž vystoupí v moderované diskusi ministryně pro vědu, výzkum a inovace ČR Helena Langšádlová, mluvčí hnutí Českých elfů Bob Kartous, zakladatel a ředitel společnosti Semantic Visions František Vrabel nebo manažer společnosti Prague Security Studies Institute Jonáš Syrovátka. Tématem debaty bude hybridní válka a dezinformační kampaně dnes i v minulosti a moderátorkou diskuse bude Eva Klusová. Na konferenci navazují 4 praktické workshopy pro knihovníky a pedagogy, na nichž se naučí dezinformace nejen rozeznávat, ale především na základě praktických zkušeností koncipovat vlastní vzdělávací programy zaměřené na dezinformace a hybdridní hrozby. Akce je finančně podpořena z grantu Nadace OSF. Účast na konferenci je zdarma.

Třetího března od 13:00 do17:00 hod. proběhne Odpoledne s e-knihami. Pokud si chcete vyzkoušet čtení e-knih a nevíte si rady, potřebujete pomoci s instalací příslušných aplikací nebo vyhledáváním e-knihy či se na cokoli zeptat, je to akce právě pro vás. Vstup je zdarma a není nutné se předem přihlašovat.

V závěru měsíce, konkrétně 30. března, se bude od 14:00 hod. konat křest regionální audioknihy „Jsme tady“ Jana Balabána. Toto CD pro nevidomé a slabozraké čtenáře bylo vydané v roce 2021. Zároveň proběhne i ocenění nejlepšího čtenáře roku 2021 a setkání s dlouholetými uživateli knihovny.

Knihovna navíc plánuje v březnu i sbírku vysloužilých mobilních telefonů. „Chceme nejen pomoci při řešení environmentálního problému, ale z každého odevzdaného telefonu se přispěje deseti korunami na charitativní účely prostřednictvím projektu Remobil,“ dodává ředitelka MSVK Libuše Foberová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní knihovna: Literární večer o životě za mřížemi od Gulagu k dnešku

22:31 Národní knihovna: Literární večer o životě za mřížemi od Gulagu k dnešku

Host: spisovatelka a dokumentaristka Kamila Hladká.