Realizace malých modulárních reaktorů ve světě je sice teprve v počátcích, optimistické odhady říkají, že první by mohly být u nás v provozu kolem roku 2040. Moravskoslezský kraj už ale nyní musí začít činit kroky, aby v době, kdy se rozjede jejich sériová výroba, byly připraveny podmínky v pro jejich rychlou výstavbu a uvedení do provozu. Aby pak co nejdříve mohly vyrábět energii.
„I když teď budeme rádi, když kvůli válce na Ukrajině vůbec nějaké teplo bude, tak později budeme opět řešit, zda nám malé i velké komíny nečmoudí více, než by musely. A protože všichni chceme v našem kraji dýchat čistý vzduch, musíme řešit, zda jde topit i něčím jiným, než uhlím a plynem. Máme spočítáno, že sluníčkem a větrem to určitě nepůjde a tolik skloňovaná biomasa postačí sotva pro jedno větší město. A i když všechno zateplíme, budeme šetřit a spálíme vše, co aspoň trochu hoří, bude nám chybět více než polovina energie na vytápění. Jedinou další ‚nečmoudící‘ alternativou je teplo z jádra“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva