Moravskoslezský kraj: Budoucnost mají malé modulární reaktory

28.04.2022 11:19 | Tisková zpráva

Moravskoslezský kraj chce, aby se teplo a elektřina pro obyvatele vyráběly levně, ekologicky a bezpečně. Protože kromě obnovitelných zdrojů energie to mohou zajistit také malé modulární reaktory (SMR), rozhodli krajští radní o tom, že krajský úřad začne připravovat podmínky pro jejich výstavbu.

Moravskoslezský kraj: Budoucnost mají malé modulární reaktory
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

Realizace malých modulárních reaktorů ve světě je sice teprve v počátcích, optimistické odhady říkají, že první by mohly být u nás v provozu kolem roku 2040. Moravskoslezský kraj už ale nyní musí začít činit kroky, aby v době, kdy se rozjede jejich sériová výroba, byly připraveny podmínky v pro jejich rychlou výstavbu a uvedení do provozu. Aby pak co nejdříve mohly vyrábět energii.

„I když teď budeme rádi, když kvůli válce na Ukrajině vůbec nějaké teplo bude, tak později budeme opět řešit, zda nám malé i velké komíny nečmoudí více, než by musely. A protože všichni chceme v našem kraji dýchat čistý vzduch, musíme řešit, zda jde topit i něčím jiným, než uhlím a plynem. Máme spočítáno, že sluníčkem a větrem to určitě nepůjde a tolik skloňovaná biomasa postačí sotva pro jedno větší město. A i když všechno zateplíme, budeme šetřit a spálíme vše, co aspoň trochu hoří, bude nám chybět více než polovina energie na vytápění. Jedinou další ‚nečmoudící‘ alternativou je teplo z jádra“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka.

Dodal, že malé modulární reaktory mají oproti velkým jaderným blokům spoustu výhod. „Jsou malé a velmi bezpečné, proto by v budoucnu mohly být umisťovány třeba v místech stávajících tepláren a elektráren, a zásobovat tak obyvatele teplem místo starých uhelných tepláren. Nevypouštějí žádné škodliviny do vzduchu a některé dokážou dokonce znovu využít použité jaderné palivo,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Upozornil, že aby mohly kolem roku 2040 malé modulární reaktory v regionu vyrábět energii, je nutné už teď začít aktualizovat územní energetickou koncepci Moravskoslezského kraje a do zásad územního rozvoje promítnout plány budování malých jaderných elektráren. 

„Malé modulární reaktory by se v budoucnu mohly stát nedílnou součástí energetického mixu kraje a zajišťovat pro region levnou, ekologickou a bezpečnou výrobu tepla a elektřiny. Jestli k tomu skutečně dojde, těžko říct. Třeba někdo překvapivě vymyslí jiný zázračný zdroj. Ale pokud už dnes nezahájíme ‚razítkový‘ proces, tak to nepůjde to určitě a naši potomci se na nás oprávněně budou zlobit,“ uzavřel náměstek hejtmana Jakub Unucka. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

11:14 Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

Podle výsledků Sčítání 2021 žila polovina obyvatel Česka v obci, kde měla v době narození své bydliš…