NKÚ: Centrální nákup státu ani po čtyřech letech nefunguje

20.08.2018 8:16 | Zprávy

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil centralizované zadávání veřejných zakázek ve státní správě v letech 2014 až 2017. K tomu slouží dva systémy: Přes resortní systém nakupují resorty pro sebe a organizace, které pod ně spadají. Prostřednictvím druhého systému, Centrálního nákupu státu, mají Ministerstvo financí a Ministerstvo vnitra nakupovat pro celou státní správu. Centrální nákup státu však po čtyřech letech od spuštění nefunguje a nepřináší očekávané úspory. Ale ani resortní systém se nepoužívá tak, jak se očekávalo.

NKÚ: Centrální nákup státu ani po čtyřech letech nefunguje
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Resortní systém má povinnost zavést a využívat 16 resortů, pod které spadá přes 500 organizací. Původně se předpokládalo, že prostřednictvím resortních systémů budou ročně zadávány zakázky za více než 45 miliard korun. V roce 2016 to však bylo jen 8,2 miliardy korun. Více než polovinu z nich tvořily zakázky Ministerstva vnitra.

Používání Centrálního nákupu státu je dobrovolné. Za dobu jeho fungování v něm byla zadána pouze jedna zakázka, a to na nákup kancelářského papíru za 118 milionů korun. Z té se ale do konce roku 2017 vyčerpalo pouze 40 %. Některé resorty totiž dál nakupovaly kancelářský papír od svých dřívějších dodavatelů, protože byl levnější než papír vysoutěžený přes Centrální nákup státu.

Vláda předpokládala, že centralizované zadávání přinese výrazné úspory, sníží administrativní zátěž a zefektivní nákupy. Sledované úspory jsou však zkreslené a nevypovídají o přínosu centralizovaného zadávání. Jiné přínosy se vůbec nesledují. Například centralizovaný nákup softwarových produktů je podle NKÚ efektivnější. Je totiž rychlý, jednoduchý a umožňuje využít odbornou podporu centrálního zadavatele, kterým je Ministerstvo vnitra.

Předpokladem pro fungování Centrálního nákupu státu je mimo jiné zajištění technické podpory pro sběr požadavků z celé státní správy. Tu měl poskytovat Národní elektronický nástroj (NEN). Od jeho spuštění v roce 2014 jej k podpoře centralizovaného zadávání ale téměř nikdo nevyužívá, protože nefunguje tak, jak požadují centrální zadavatelé.

Jak moc se centralizované zadávání používá, je možné vyhodnotit na základě údajů o zakázkách uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ale nemá k dispozici údaje z věstníku v rozsahu a struktuře, které by umožňovaly takové vyhodnocení provést. A to i přesto, že je MMR správcem informačního systému, jehož je Věstník veřejných zakázek součástí. MMR je tak závislé na dodavateli systému a za získání takových údajů by mu muselo zaplatit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Jel pro autodíly z Polska do Rakouska, kamarádovi vezl neznačené cigarety

22:31 Celní správa: Jel pro autodíly z Polska do Rakouska, kamarádovi vezl neznačené cigarety

Koncem minulého týdne si příslušníci Celního úřadu pro Jihočeský kraj vytipovali ke kontrole dodávko…