NKÚ: Ochrana muzejních sbírek má řadu nedostatků, stát nemá přehled o sbírkách

19.05.2020 9:10 | Zprávy

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil ochranu muzejních sbírek vlastněných státem v letech 2016 až 2018. Kontroloři zjistili, že správa a evidence sbírek je roztříštěná, údaje o předmětech se liší a pravidla jsou jen obecná.

NKÚ: Ochrana muzejních sbírek má řadu nedostatků, stát nemá přehled o sbírkách
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Tento systém má přitom zaručit, že se bude o sbírky správně pečovat a že stát bude mít přehled o tom, v jakém stavu sbírky jsou. Správci sbírek, jako jsou muzea a galerie, chybovali v evidenci sbírkových předmětů a neřešili, kdo nese odpovědnost za to, že se některé sbírkové předměty při inventuře nedohledaly. Ministerstvo kultury (MK) je navíc málo kontrolovalo.

NKÚ prověřil deset správců sbírek a zjistil, že v letech 2016 až 2018 se u nich nepodařilo dohledat téměř tři tisíce sbírkových předmětů. Je tak možné, že tyto předměty se ze sbírek ztratily nebo byly ukradeny. Pokud se správcům sbírek nepodaří při inventurách předměty dohledat ani po několika letech, požádají Ministerstvo kultury o vyřazení těchto předmětů z centrální evidence. MK správcům sbírek nestanovilo, jak mají při nedohledání předmětů postupovat. Správci sbírek tak většinou ani neřeší osobní zodpovědnost za nedohledané předměty. Ročně se jedná o stovky takových předmětů.

Správa a evidence muzejních sbírek je roztříštěná a komplikovaná. Sbírkové předměty se vedou v mnoha evidencích, informačních systémech a databázích. Všechny sbírky vlastněné státem nebo samosprávnými celky by měly být vedeny v centrální evidenci sbírek. Přesto v ní chybí podle odhadu MK desítky sbírek.

Stát navíc nemá přehled o tom, jaký je skutečný stav sbírek. Údaje v centrální evidenci a u samotných správců sbírek se liší. V některých případech jde o tisíce nebo i desetitisíce položek. U 19 z 20 sbírek, které kontroloři prověřili, byl uveden jen výčet evidenčních čísel jednotlivých předmětů bez dalšího popisu, o jaký předmět se jedná. Centrální evidence tak ani nesloužila veřejnosti jako zdroj informací o sbírkách.

Nedostatky zjistili kontroloři i u vývozu sbírkových předmětů do zahraničí. MK jej povolilo i v případech, kdy nemělo od správce sbírky všechny potřebné doklady, jako jsou smlouvy o výpůjčce nebo pojištění. Stačila mu pouze informace od příslušného správce sbírky. V evidenci výpůjček pak mělo jako probíhající výpůjčky i ty, které se vůbec neuskutečnily nebo skončily už před lety.

Problém při ochraně sbírek představují i právní předpisy, které jsou jen velmi obecné a zastaralé. Novelu zákona mělo připravit MK už v roce 2016. Dosud se tak ale nestalo. Konkrétnější povinnosti správců sbírek upravují metodické pokyny MK. Ty jsou ale závazné jen pro jeho příspěvkové organizace, které představují 6 % z celkového počtu správců sbírek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Pět nových pořadů, pět různých pohledů

20:16 Česká televize: Pět nových pořadů, pět různých pohledů

Od 13. ledna 2025 rozšíří Česká televize své publicistické portfolio o pět nových pořadů. Tři z nich…