Zhruba patnáct tun nákladu sestávajícího z ocelových nosných konstrukcí a dubových dřevěných prvků vynesl v devíti pracovních letech. Při zpětných letech byly odvezeny betonová suť a někdejší trubková zábradlí.
Práce na obnově zastaralých turistických instalací na skalním hrádku Šaunštejn probíhají od dubna letošního roku. V první fázi byly provedeny sanační práce na nestabilních částech skály, které by se v blízké budoucnosti mohly stát pro návštěvníky nebezpečnými. V druhé fázi budou obnoveny konstrukce žebříků a vrcholových lávek, aby se návštěvníci po někdejším hrádku mohli pohybovat bezpečně a současně byla minimalizována eroze, působená sešlapem. Práce mají být dokončeny během letošního podzimu.
Skalní hrádek Šaunštejn patří k významným turistickým cílům Národního parku České Švýcarsko, nachází se nedaleko Vysoké Lípy. Každoročně jej navštíví na sto tisíc návštěvníků. Kromě toho, že se jedná o zajímavý přírodní útvar, je díky stopám po středověkém osídlení také nemovitou kulturní památkou.
Kvůli dožívajícím lávkám, které hrádek zpřístupňovaly veřejnosti, musela Správa Národního parku České Švýcarsko jižní část hrádku před dvěma lety uzavřít. Na sanaci skal a vytvoření nových lávek a chodníků správa parku vynaloží celkem zhruba 10 milionů korun včetně DPH.
Sanaci skály realizovala firma AZ SANACE, a. s., rekonstrukci přístupu na skalní hrádek Šaunštejn provádí firma STRIX Chomutov, a. s.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva