NP Šumava: Na šumavské Paště novou turistickou stezkou

05.07.2022 20:15 | Tisková zpráva

Správa NP Šumava odstraní v průměru téměř 3000 suchých a nebezpečných stromů podél turistických tras ročně. Jsou však lokality, na kterých by pokácení všech nebezpečných souší způsobilo vznik velkých holin a tím by došlo ke zhoršení stavu ekosystému. Přesně taková situace nastala podél turistické trasy vedoucí z Paštěckého mostu od Otavy k zaniklé osadě Přední Paště.

NP Šumava: Na šumavské Paště novou turistickou stezkou
Foto: NP a CHKO Šumava
Popisek: NP a CHKO Šumava

„V okolí zeleně značené turistické trasy od řeky Otavy vzhůru, která vede přírodní zónou národního parku, dochází k zásadní změně lesního porostu na ploše několika hektarů.

Odumírají zde dospělé smrky, a pod nimi, doslova před očima rostou nové stromy. Přitom skladba nového lesa je druhově bohatší než doposud – je zde velké množství buků, jedlí a javorů,“ představuje dění na lokalitě u Paštěckého mostu náměstek ředitele Správy NP Šumava Jan Kozel. Odumírající smrky, z nichž mnohé dosahují výšky přes 40 metrů, jsou už v takové fázi rozkladu, že se budou v nadcházejících letech lámat. To znamená vysoké riziko pro turisty, kteří by se po trase pohybovali.

„Značená turistická trasa, která má od břehu řeky Otavy převýšení přes 100 metrů na jednom kilometru trasy, vede serpentinami vzhůru. Na tomto úseku dlouhém 1,4 km se přitom v prudkém svahu vyskytuje více než 700 souší, které jsou pro návštěvníky velkým bezpečnostním rizikem. Kácení tak velkého počtu vysokých souší v komplikovaném profilu turistické stezky, by však znamenalo vytvořit holinu větší než tři hektary. Zásah by tak vedl k podstatné změně ekosystému a zničení přirozené obnovy. Trasu proto musíme pro veřejnost uzavřít,“ vysvětluje mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák. „Po odeznění rizika bude cesta prořezána a opět zpřístupněna,“ dodává.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 2


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Tisíce lidí s fotovoltaikou nemají pro svůj výrobní EAN kód zajištěnou odpovědnost za odchylku

16:26 ČEZ: Tisíce lidí s fotovoltaikou nemají pro svůj výrobní EAN kód zajištěnou odpovědnost za odchylku

Majitelům domácích fotovoltaik, kteří si nezajistí dodavatele elektřiny, aby nejpozději od 1. 7. 202…