V prostorách zámku Duchcov – v závěrečné místnosti nového návštěvnického okruhu – vznikla přesná rekonstrukce grafického kabinetu dle archivních fotografií. Na tomto zámku se podle písemných záznamů nacházel grafický kabinet v severozápadním rohu 1. patra. Ještě roku 1814 se v něm nacházelo 148 bíle zarámovaných a zasklených mědirytin. V první polovině 19. století byl kabinet zrušen a sloučen s vedlejší místností. Rozsáhlou duchcovskou sbírku téměř 6500 grafik koupil roku 1898 Arnošt Valdštejn, držitel fideikomisu Mnichovo Hradiště, který počátkem 20. století nechal zřídit grafický kabinet na zámku Doksy. Kabinet, deinstalovaný roku 1968, byl až do nedávné doby prezentován veřejnosti v pozměněné podobě na zámku Zákupy. Unikátní grafický kabinet, který se vrací zpět na Duchcov, bude pro návštěvníky zpřístupněn v sezoně 2021.
Projekt Valdštejnové – lvi ve službách císařů představuje na webových stránkách NPÚ (ZDE) Duchcovskou obrazárnu v podobě zaznamenané roku 1823 podrobným inventářem. Obrazy, které jsou dnes fyzicky rozptýleny v expozicích a depozitářích několika památek a paměťových institucí, se virtuálně vrací na své původní místo a návštěvník si je prohlédne tak, jak byly v minulosti rozmístěny v devíti místnostech piana nobile zámku Duchcov. Najdeme zde valdštejnské podobizny, obrazy s náboženskou a mytologickou tematikou, žánrové výjevy, krajinomalby či zátiší světově proslulých malířů.
Populárně pojatá obrazová publikace „Po stopách Valdštejnů“ autorky Petry Načeradské s fotografiemi Petra Kříže seznamuje veřejnost s vybraným šlechtickým rodem a zároveň představuje bohaté fondy valdštejnských objektů ve správě NPÚ. Publikace byla vydána za finanční podpory Ministerstva kultury. Kniha vznikla za odborné spolupráce s historikem PhDr. Jiřím Hrbkem, Ph.D., z Historického ústavu Akademie věd České republiky. Je určena pro čtenáře se zájmem o dějiny, šlechtické rody, zámky nebo výtvarné umění. Kniha bude v prodeji v e-shopu NPÚ od začátku ledna 2021 a v návštěvnické sezoně na vybraných památkách.
V průběhu roku 2020 se v rámci projektu Valdštejnové – lvi ve službách císařů konaly odborné přednášky pro veřejnost, byla realizována řada výstav (na půdě Senátu Parlamentu České republiky proběhly dvě výstavy v zahradě Valdštejnského paláce), Valdštejnům byla věnována i tradiční Hradozámecká noc na zámku Mnichovo Hradiště. Projekt přinesl novou instalaci v jižním křídle piana nobile na zámku Duchcov, která představuje duchcovsko-litomyšlskou větev rodu. Na zámku Mnichovo Hradiště byla otevřena stálá expozice Paměť rodu přetrvá, která doplňuje stávající expozici věnovanou poslednímu odpočinku Albrechta z Valdštejna, jenž je v tamní kapli svaté Anny pohřben.
Projekt Valdštejnové – lvi ve službách císařů je součástí dlouhodobého programu Po stopách šlechtických rodů. Projekt vznikl za podpory Ministerstva kultury. Do projektu byla zapojena územní odborná pracoviště a památky ve správě Národního památkového ústavu – ÚOP v Kroměříži, ÚOP středních Čech, ÚOP v Praze, ÚOP v Josefově, ÚOP v Plzni, ÚOP v Ústí nad Labem, klášter Plasy, hrad Švihov, zámek Kozel, zámek Nebílovy, zámek Hluboká nad Vltavou, hrad Bezděz, hrad a zámek Frýdlant, hrad Grabštejn, zámek Litomyšl, zámek Konopiště, zámek Krásný Dvůr, zámek Kynžvart, zámek Mnichovo Hradiště, zámek Duchcov, zámek Benešov nad Ploučnicí, zámek Náchod, zámek Opočno, hrad Křivoklát, Květná zahrada v Kroměříži a hrad Točník. Partnery projektu byly Senát Parlamentu České republiky, Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou, města Doksy, Cheb, Třebíč, Jičín, Turnov, Jaroměř, Zlín, Krajský úřad v Hradci Králové, obec Heřmanice a hrad Lukov. Hlavním mediálním partnerem byla Česká televize, mediálním partnerem Český rozhlas.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva