NPÚ: Konference projektu LoCloud představila výsledky několikaleté mezinárodní spolupráce

08.03.2016 16:10 | Zprávy

Projekt LoCloud, podporovaný Evropskou komisí, dospěl do svého závěru. V únoru se v nizozemském Amersfooortu konala závěrečná konference komunitárního projektu sdružujícího zástupce 26 evropských zemí (včetně Turecka) s cílem začlenění dalších digitálních dat z informačních systémů paměťových institucí do celoevropského informačního systému Europeana.

NPÚ: Konference projektu LoCloud představila výsledky několikaleté mezinárodní spolupráce
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Projekt LoCloud byl zaměřen i na propagaci portálu Europeana s cílem získat další data z malých lokálních institucí, domácích muzeí, osobních archivů apod.

Konference představila účastníkům aplikace, jež vznikly v rámci projektu (zdokonalení mapovacího nástroje MINT a digitálního repozitáře MORE, mikroservisy pro obohacení metadat, aplikace pro správu sbírek dostupná jak institucím, tak i jednotlivcům – LoCloud Collections), i zkušenosti jednotlivých účastníků, kteří představili své digitální sbírky poskytnuté portálu Europeana. Diskutovalo se také o otázce udržitelnosti aplikací pro sběr dat po skončení projektu. Veškeré informace (včetně návodů k používání aplikací) jsou publikovány v angličtině na stránce projektu LoCloud; informace k LoCloud Collections jsou k dispozici částečně i v češtině.

Národní památkový ústav zpracoval v rámci projektu dvě nové datové sady – Významné archeologické lokality (8634 položek) a Sdružení pro obnovu vesnice a malého města (13 503 položek). Zároveň byla aktualizována datová sada předaná v rámci předchozího projektu CARARE, a to z původního počtu 6993 na nynějších 251 542 položek; převážně jde o fotodokumentaci, ale i textové a další dokumenty obsažené v metainformačním systému NPÚ. Projekt tedy přispěl i k začlenění dříve samostatné fotodokumentace archeologických památek (ODAN – Obrazová dokumentace archeologických nalezišť) do integrovaného informačního systému památkové péče.

Národní památkový ústav tak úspěšně završil tříletou práci, která spočívala nejen v předání metadat portálu Europeana ve výrazně větším než původně plánovaném objemu, ale i v aktivní účasti na vývoji jednotlivých aplikací. Získané zkušenosti pak byly zúročeny i při vývoji nového informačního systému NPÚ, zejména Památkového katalogu, který byl spuštěn na konci loňského roku.

Více informací o ukončených projektech CARARE a LoCloud naleznete na webových stránkách NPÚ.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Co bude dál s Našim domácím průmyslem?

Dobrý den, roky pracuji ve strojírenství, a připadá mi že se paluba Titaniku stále více naklápí. Co není spojeno pevně s domácí spotřebou je demontováno a odvezeno. Kdo za tím stojí , čí je to úmysl. Pár hloupých odpovědí jsem slyšel od 4,5 koalice. Moderní technologie. Jako přivést další investory...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražská strojírna dodala do Bratislavy výhybky a křížení

22:28 Pražská strojírna dodala do Bratislavy výhybky a křížení

Ještě před začátkem studeného počasí se podařilo dokončit rekonstrukci bratislavské tramvajové Vozov…